Aktualizacja: 21.08.2018 20:59 Publikacja: 20.08.2018 19:15
Foto: AFP
Heiko Maas spełnił zapowiedź. Gdy w marcu obejmował niemieckie MSZ, tłumaczył, że zaangażował się w politykę z „powodu Auschwitz": aby nigdy już nie doszło do powtórzenia tak strasznej zbrodni.
– To najstraszniejsze miejsce na świecie. Przypomina nam, Niemcom, co uczyniliśmy milionom ludzi. Potrzebujemy tego miejsca, ponieważ nasza odpowiedzialność nigdy się nie skończy – mówił w poniedziałek, oddając w byłym niemieckim obozie zagłady hołd ofiarom nazistów. – Dla mnie Auschwitz to wieczna przestroga, by na całym świecie gwarantowana była zarówno pod względem osobistym, jak i politycznym nienaruszalna godność człowieka – dodał.
Dywersje na Bałtyku, nowa doktryna nuklearna Putina, amerykańskie rakiety dalekiego zasięgu wycelowane w Rosję z Ukrainy. Niekontrolowana eskalacja czy widmo nadchodzących rokowań?
Donald Trump zdecydował o obsadzie Departamentu Edukacji w swojej administracji. Wcześniej Trump proponował likwidację tego Departamentu.
W trzech landach wschodnich miały powstać rządy z udziałem nowej antysystemowej partii Sahry Wagenknecht. Nie powstaną wcale albo dopiero po przyśpieszonych wyborach do Bundestagu.
Zmiana doktryny nuklearnej Rosji nie pociągnie za sobą modyfikacji doktryny Stanów Zjednoczonych – zapowiedziała Rada Bezpieczeństwa Narodowego USA.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W chwili, gdy Putin znów straszy atakiem jądrowym, szefowie dyplomacji pięciu największych krajów Unii oraz Wielkiej Brytanii zapowiedzieli w Warszawie nowe wsparcie dla Ukraińców. I to niezależenie od tego, co zrobi nowy prezydent USA.
Nie ma tradycji w Polsce prawyborów. Widać to po tej kampanii prowadzonej przez KO - mówił w rozmowie z RMF FM wiceprezes PiS Michał Wójcik.
Kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się w sierpniu przyszłego roku. W najnowszym badaniu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” Polacy są podzieleni, jeśli chodzi o ocenę szans prezydenta w międzynarodowej i politycznej karierze.
W polskich aresztach i zakładach karnych przebywa o ponad 5 tys. więźniów mniej niż przed rokiem. Częściej wychodzą na wolność przed zakończeniem odbywania kary. - To dobra wiadomość - chwali ekspert.
Celem przywracania praworządności w wymiarze sprawiedliwości nie jest spełnienie oczekiwań środowiska prawniczego, że przeszłość zostanie „rozliczona”, ale stworzenie instytucjonalnych gwarancji obywatelskiego prawa do sądu.
Trudno akceptować, że w sądzie ktoś się znalazł, bo nie miał skrupułów, podczas gdy inni nie startowali – o neosędziach mówi Tomasz Krawczyk, sędzia SO w Łodzi.
Brak świadomości politycznej jest korzystny dla polityków. To dlatego że świadomi obywatele mogliby zadawać trudne pytania i dokonywać bardziej przemyślanych politycznych wyborów.
Wyłanianych właśnie kandydatów na prezydenta pytajmy, zanim pójdziemy do urn, jak zamierzają zakończyć wojnę sądową. To prawo obywateli, a ich obowiązek.
Za liberalizacją polityki karnej powinny iść działania, które zminimalizowałyby ryzyko powrotu skazanych na przestępczą drogę. Dziś nie idzie to w parze.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas