Sondaż: Czy sprawa Dariusza Wieczorka zaszkodzi rządowi Donalda Tuska?

„Czy kontrowersje dotyczące ministra nauki i szkolnictwa wyższego Dariusza Wieczorka Pani/Pana zdaniem pogorszą notowania rządu Donalda Tuska?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 21.12.2024 08:16

Donald Tusk i Dariusz Wieczorek

Donald Tusk i Dariusz Wieczorek

Foto: PAP/Przemysław Piątkowski, Marcin Obara

arb

Minister nauki i szkolnictwa wyższego 19 grudnia ogłosił, że odchodzi ze stanowiska w rządzie. Wcześniej PiS złożył w Sejmie wniosek o wotum nieufności wobec Wieczorka, który – wobec dymisji ministra – jest już bezprzedmiotowy.

Dariusz Wieczorek odchodzi z rządu. Mówi, że za mało mówił o osiągnięciach

- Ostatnie tygodnie były bardzo ciężkie ze względu na różne doniesienia i falę hejtu, która pojawiła się w stosunku do ministerstwa i do mojej osoby. I chcę państwu jednoznacznie oświadczyć, że będę bronił dobrego imienia, będę te wszystkie sprawy wyjaśniał, natomiast nie chciałbym, aby w jakikolwiek sposób te doniesienia i to, co się działom miało wpływ na rozwój polskiej nauki, miało wpływ na funkcjonowanie koalicji – mówił Wieczorek ogłaszając decyzję o swojej dymisji. Jednocześnie minister przekonywał, że w ciągu roku, który spędził w fotelu szefa resortu nauki, udało się „dużo osiągnąć”.

- Popełniłem trochę błędów, bo za mało chyba o tym wszystkim mówiliśmy. Za to niewątpliwie chciałem przeprosić, bo może być wrażenie, że o polskiej nauce możemy tylko mówić źle albo w ogóle, a tak nie było – mówił też Wieczorek.

Również lider Nowej Lewicy, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty mówił, że w sprawie resortu nauki popełniono „dwa błędy komunikacyjne”. Jak wyjaśnił Czarzasty polegały one na tym, że nie informowano o dobrych decyzjach i nie tłumaczono „w sposób rozsądny, racjonalny i na czas” błędów, które zostały popełnione.

Czytaj więcej

Polityczne Michałki: Ucieczka Romanowskiego to już nie tylko polska sprawa. To geopolityczny problem

Wcześniej decyzji ws. Dariusza Wieczorka publicznie – we wpisie w serwisie X – domagał się premier Donald Tusk. Przed dymisją Wieczorka Tusk rozmawiał o jego sprawie z Czarzastym.

Dariusz Wieczorek odchodzi z rządu po ujawnieniu danych sygnalistki

Wieczorek podał się do dymisji po serii publikacji Wirtualnej Polski. Najpoważniejszym zarzutem, jaki pojawił się wobec niego, było ujawnienie danych sygnalistki, która poinformowała go o nieprawidłowościach na Uniwersytecie Szczecińskim. Chodzi o sprawę Gabrieli Fostiak, przewodniczącej związku zawodowego na Uniwersytecie Szczecińskim. Fostiak w piśmie do Czarzastego prosiła o to, by minister nie ujawniał jej danych – ale Wieczorek przekazał pisma od niej rektorowi uczelni prof. Waldemarowi Tarczyńskiemu.

Czytaj więcej

Dariusz Wieczorek podał się do dymisji. Czarzasty: Popełniono dwa błędy

- Zgodnie z opiniami prawnymi, (...) ta pani nie była sygnalistką. Pomijam fakt, że nie było jeszcze ustawy (o sygnalistach), bo ona dopiero wchodzi w życie 25 grudnia – tłumaczył się potem Wieczorek. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” Wieczorek bronił się w ten sam sposób. - Pani przewodnicząca Związku Zawodowego nie mogła być sygnalistką, bo przepisy o sygnalistach nie funkcjonowały. Jej pismo było podbite pieczątkami: związku zawodowego i przewodniczącej związku. Dlatego została wzięta pod ochronę, jaka przysługuje związkowcom, nie może być zwolniona, itd. Urzędnicy nie mają możliwości działać niezgodnie z prawem. Po tej skardze podjęliśmy działania prozwiązkowe: wszczęliśmy dwa postępowania wyjaśniające. Pani przewodnicząca była informowana dwukrotnie, że nie może być w świetle prawa uznana za sygnalistę - nie sprzeciwiła się temu, za to pisała kolejne pisma ze skargami - mówił minister w rozmowie z Bogusławem Chrabotą.

Wirtualna Polska opisała też nieprawidłowości w oświadczeniu majątkowym Wieczorka, do którego nie wpisał on dwuhektarowej działki oraz wartego kilkadziesiąt tysięcy złotych miejsca garażowego. Wszystko wskazuje na to, że był to efekt błędu, a nie chęci ukrycia majątku. W mediach społecznościowych Wieczorek zapowiedział, że „niezwłocznie dokona poprawek oczywistych błędów pisarskich w tekście oświadczenia majątkowego”.

Czytaj więcej

Czy warto było szaleć tak, czyli po co Lewicy Dariusz Wieczorek?

Wirtualna Polska ujawniła też, że miesiąc po objęciu resortu nauki przez Dariusza Wieczorka doszło do zmiany regulaminu na Uniwersytecie Szczecińskim, która umożliwiła objęcie stanowiska dyrektora Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności żonie ministra Wieczorka (chodziło o usunięcie wymogu, że dyrektorką jednostki na Uniwersytecie może być jedynie osoba, która ma stopień doktora). W tym samym czasie Wieczorek powołał żonę rektora uniwersytetu dr hab. Małgorzatę Tarczyńską Łuniewską do Komisji Ewaluacji Nauki.

Sondaż: O kontrowersjach wokół Wieczorka nie słyszało 23,1 proc. respondentów

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy – ich zdaniem – kontrowersje dotyczące ministra nauki i szkolnictwa wyższego Dariusza Wieczorka zaszkodzą notowaniom rządu Donalda Tuska.

„Tak” odpowiedziało na to pytanie 44 proc. ankietowanych.

Odpowiedzi „nie” udzieliło 17,6 proc. badanych.

15,2 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

O kontrowersjach wokół Wieczorka nie słyszało 23,1 proc. respondentów.

(liczby te nie sumują się do 100 proc. ze względu na ich zaokrąglenie do pierwszego miejsca po przecinku).

- Zdecydowanie częściej negatywnych konsekwencji dla całego rządu spodziewają się mężczyźni (50 proc.) niż kobiety (39 proc.). Kontrowersje wokół ministra pogorszą notowania rządzących zdaniem częściej niż co drugiej osoby (52 proc.), której dochody wynoszą od 5001 zł do 7000 zł netto. Z uwagi na wiek takie zdanie najczęściej wyrażają badani w wieku 35 – 49 lat (47 proc.). Biorąc pod uwagę klasę miejscowości są to w największej mierze mieszkańcy wsi (47 proc.) - komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes agencji badawczej SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 17-18 grudnia 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego 19 grudnia ogłosił, że odchodzi ze stanowiska w rządzie. Wcześniej PiS złożył w Sejmie wniosek o wotum nieufności wobec Wieczorka, który – wobec dymisji ministra – jest już bezprzedmiotowy.

Dariusz Wieczorek odchodzi z rządu. Mówi, że za mało mówił o osiągnięciach

Pozostało jeszcze 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Donald Tusk reaguje na zamach w Magdeburgu. Zaapelował do Andrzeja Dudy i PiS
Polityka
Sondaż we Wrocławiu: Przewaga zwolenników referendum. Kłopoty Jacka Sutryka
Polityka
Flaga UPA na polskich Rosomakach. Szef MON: Prowokacja
Polityka
Nowy sondaż partyjny. Remis na najwyższym stopniu podium
Polityka
Polityczne Michałki: Ucieczka Romanowskiego to już nie tylko polska sprawa. To geopolityczny problem
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10