Wielu z nas wciąż ma przed oczami niedawne oblężenie waszyngtońskiego Kapitolu. To, co dzisiaj szokuje, nie powinno jutro pójść w zapomnienie. Demokracja jest krucha, wrażliwa na ataki, zarówno od środka, jak i z zewnątrz. Jako jej orędownicy ponosimy odpowiedzialność za jej zaniedbywanie. Wiara, że demokracja oraz jej wolności obronią się same, to naiwne myślenie.
Odzyskać zaufanie
Dostaliśmy konkretny i zarazem tragiczny dowód, jak wielu ludzi straciło zaufanie do instytucji demokratycznych. Wiemy, że współczesna zdigitalizowana rzeczywistość stwarza szanse, ale i ogromne zagrożenia. Nadszedł więc czas, aby zaprowadzić porządek w cyfrowym wydaniu demokracji. Fakty należą do wszystkich, opinie są prywatne. Rozróżnienie to zostało zniszczone, a nastroje, które doprowadziły do wydarzeń w USA, ujawniają się także w Europie. Aby uzdrowić sytuację, konieczne jest odzyskanie zaufania – do instytucji, nauki i społeczeństwa.
Najwięcej uwagi skupia się teraz na Big Tech, czyli ponadnarodowych, cyfrowych korporacjach i ich wpływie na nasze zachowania. Tak, to one dopuściły do rozkwitu teorii spiskowych, wzbogaciły się na dezinformacji oraz tolerowały ludzi i podmioty, których gospodarcze i polityczne cele zagrażały demokracji.
Tak, nie było odpowiedzialności. Tak, Big Tech wciąż wpływa na naszą debatę publiczną, wręcz może ją kontrolować. Może nawet usunąć z mediów społecznościowych profil prezydenta Stanów Zjednoczonych na podstawie niejasnych kryteriów. To groźne dla wolności słowa. Choć uważam, że nieodpowiedzialne podżeganie do przemocy prezydenta Donalda Trumpa zasługiwało na reakcję, to jasne jest, że tak dalej być nie może.
Co możemy zrobić? Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Po pierwsze, potrzebujemy twardych przepisów, skuteczniejszego egzekwowania obowiązków i większej odpowiedzialności firm Big Tech. Przedstawiliśmy niedawno projekt przepisów o usługach cyfrowych. Nowe regulacje zwiększą odpowiedzialność platform internetowych i zapewnią jaśniejsze przepisy dotyczące usuwania treści niezgodnych z prawem. To nowatorskie propozycje, ich wdrożenie wymagać będzie czasu, jednak my działać musimy już teraz.