Polityka Chin wobec Ujgurów - umieszczanych w tzw. obozach reedukacyjnych (określanych przez krytyków mianem koncentracyjnych) i poddawanych sinizacji - jest krytykowana przez ekspertów ONZ i obrońców praw człowieka.
W obozach reedukacyjnych przebywa ponad miliona Ujgurów. Według doniesień osoby przebywające w tych obozach są torturowane i poddawane różnym formom przemocy psychicznej i fizycznej, której celem jest narzucenie im kultury chińskiej i deislamizacja.
Teraz chiński rząd w białej księdze dotyczącej polityki wobec Ujgurów pisze, że polityka chińskiego rządu zachowuje równowagę między "współczuciem a surowością".
Pekin podaje, że od 2014 roku zniszczono "1588 brutalnych i terrorystycznych gangów i aresztowano 12995 terrorystów, zarekwirowano 2052 ładunków wybuchowych i ukarano 30645 osób za 4858 nielegalnych działań religijnych oraz zarekwirowano 345229 egzemplarzy nielegalnych religijnych materiałów".
Chiny zapewniają, że surowe kary spotykają jedynie "przywódców grup terrorystycznych" podczas gdy inne osoby są poddawane reedukacji, która wskazuje im na "błędy w ich postępowaniu".