Podatek od spadków i darowizn: ile trzeba mieszkać, żeby nie stracić ulgi

Podatnik, który uzyskał zwolnienie przy spadkobraniu nieruchomości do 110 mkw., nie może jej zbyć przez dłuższy czas. W przeciwnym razie straci preferencję.

Aktualizacja: 09.10.2020 19:46 Publikacja: 08.10.2020 19:00

Podatek od spadków i darowizn: ile trzeba mieszkać, żeby nie stracić ulgi

Foto: Adobe Stock

To, że podatnik znalazł się w odpowiedniej grupie i nabył odpowiednią nieruchomość w sposób określony dla ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn, sprawy jeszcze nie załatwia. Jest bowiem kilka dodatkowych warunków, bez których z preferencji skorzystać nie można lub które spowodują jej utratę.

Co istotne, wszystkie trzeba spełnić łącznie. Można je podzielić na dwie grupy: te, które muszą być spełnione na moment nabywania nieruchomości, i te po jej nabyciu.

Czytaj także:

Dziedziczenie nieruchomości - kiedy bez podatku od spadku i darowizn

Mieszkanie w spadku za opiekę. Kiedy bez podatku?

Przekazanie majątku warto zaplanować

Do pierwszej grupy można zaliczyć wymóg związany z obywatelstwem, ewentualnie miejscem zamieszkania (art. 4 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn). Kolejne dotyczą stanu posiadania, bo żeby skorzystać z ulgi, podatnik nie może być właścicielem czy najemcą innego lokum. Ten warunek można jednak spełnić, rozwiązując umowę najmu w ciągu sześciu miesięcy, a własność przenosząc na rzecz zstępnych (dzieci, wnuków itd.), państwa lub gminy analogicznie w terminie sześciu miesięcy od złożenia zeznania albo zawarcia notarialnej umowy darowizny.

Druga grupa warunków ma związek z czasem. Co do zasady, żeby utrzymać ulgę, podatnik musi mieszkać w nowym lokum przez pięć lat. Przy czym w tym czasie musi być tam zameldowany na pobyt stały i nie może lokalu zbyć, np. sprzedać. Termin liczy się od dnia złożenia zeznania podatkowego lub notarialnej umowy darowizny, jeżeli nabywca już mieszka i jest zameldowany na pobyt stały w nabytym mieszkaniu czy domu. Jeśli dopiero tam zamieszka i się zamelduje w ciągu roku od rozliczenia podatkowego czy sporządzenia umowy notarialnej darowizny, termin liczy się od dnia zamieszkania potwierdzonego zameldowaniem.

Ustawodawca przewidział jednak sytuacje, gdy wcześniejsze zbycie lokum nie pociąga za sobą konieczności rozliczenia się z fiskusem. Utraty prawa do ulgi nie powoduje zbycie udziału w nieruchomości na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych. Nie stracą jej też osoby, u których zbycie – zarówno przed zamieszkaniem w lokalu, jak i potem – było uzasadnione koniecznością zmiany warunków lub miejsca zamieszkania.

Do zachowania ulgi przy sprzedaży niezbędne jest przeznaczenie pieniędzy na wskazany cel mieszkaniowy oraz dotrzymanie kolejnych terminów dla zamieszkania i zameldowania.

Prawo w Polsce
Co dalej z pieniędzmi dla PiS? Minister finansów w prawnym potrzasku
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Zawody prawnicze
E-Doręczenia. Od 1 stycznia nowy obowiązek dla adwokatów, radców i doradców
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 zaczną się później niż ostatnio. Terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Sam wniosek o rentę wdowią nie wystarczy. Bez tego jej nie otrzymasz
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w styczniu 2025. Zmiany w harmonogramie
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay