Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 14.09.2018 10:05 Publikacja: 14.09.2018 07:52
Foto: 123RF
Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, jak należy rozliczyć odszkodowanie wypłacone podatnikowi po śmierci małżonka. Wszystko zależy od tego, na jakiej podstawie zostało przyznane.
Sprawa dotyczyła kobiety, której mąż zginął w wypadku drogowym w grudniu 2017 r. Pracodawca uznał zdarzenie za wypadek przy pracy. Na tej podstawie Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał wnioskodawczyni jednorazowe odszkodowanie z tytułu śmierci męża wskutek następstw wypadku przy pracy. Podstawą prawną była ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób (dalej: ustawa). Odszkodowanie wpłynęło na konto wnioskodawczyni w maju 2018 r.
Sędzia Sądu Najwyższego odmawia orzekania w nowej Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. Sprawa trafiła do I prezes SN Małgorzaty Manowskiej, która oceni czy jego zachowanie może naruszać dyscyplinę pracy.
Ostatnie osiem lat to najgorszy okres w historii Trybunału Konstytucyjnego, który został doprowadzony na skraj organizacyjnej i etycznej zapaści. Gorzej zapewne nie będzie, bo to byłoby trudne – twierdzi dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie uwzględnił skargi Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu na decyzję o zwrocie dofinansowania na utworzenie kierunku "Informatyka medialna".
Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Próbuję zawsze wyciągać pierwszy dłoń do zgody. Staram się też myśleć jak szachista i mam przygotowane inne rozwiązania w przypadku braku kompromisu – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Bogdan Święczkowski, nowy prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Po raz pierwszy w historii mamy olbrzymi problem deficytu w budżecie narodowego płatnika. I to nie wynika z niczego innego, jak tylko z rabunkowej gospodarki na NFZ-cie, którą brutalnie wykorzystano do celów politycznych pod koniec poprzedniej kadencji. Niedobór środków w systemie publicznym to sytuacja, która w sposób szczególny uzasadnia funkcjonowanie prywatnych ubezpieczycieli i prywatnego sektora opieki zdrowotnej, gdyż sektor prywatny ułatwia pacjentom dostęp do świadczenia opieki zdrowotnej. Sektor prywatny oferuje także pacjentom gwarancję przewidywalnych terminów oczekiwania na poszczególne konsultacje lekarskie oraz wiele innych korzyści – mówi prezes Zarządu PZU Zdrowie dr n. med. Igor Radziewicz-Winnicki.
Krytycznie oceniamy propozycje zmian w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie szczegółowych warunków przeprowadzenia przetargu dla podmiotów ubiegających się o udzielenie koncesji na prowadzenie kasyna gry lub zezwolenia na prowadzenie salonu gry bingo pieniężne. Dlaczego?
Narasta opór przemysłu wobec unijnej reformy celnej. Firmy niepokoją się o bezpieczeństwo danych, obawiają się utraty rynku na rzecz poza unijnych podmiotów oraz przerostu biurokracji. Przedsiębiorcy stwierdzają: to Celny Wielki Brat, a nie urząd.
Zmiana roku podatkowego spowoduje przesunięcie obowiązków związanych z podatkiem dochodowym od osób prawnych. Jeśli dokonamy tej zmiany do końca bieżącego roku, to przeniesiemy również obowiązki dotyczące CIT, które wejdą w życie w 2025 r.
Faktura powinna odzwierciedlać faktyczny przebieg zdarzeń gospodarczych. Jej treść powinna więc wskazywać nabywcę jako podmiot, który realnie nabył świadczoną przez podatnika usługę lub zakupił towar.
Jeżeli umowa dzierżawy zawarta przez spółkę ze wspólnikami wynika z faktycznego zapotrzebowania spółki, wysokość czynszu ustalono na warunkach rynkowych i nie będzie on związany z prawem do udziału w zysku spółki, to nie jest on ukrytym zyskiem.
Pomimo trudności w ich uzyskaniu interpretacje indywidualne nadal są dla podatników skutecznym narzędziem zapewnienia sobie pewności odnośnie do prawa podatkowego i ułatwiającym świadome podejmowanie decyzji biznesowych czy osobistych.
Regulacje dotyczące podatku od przerzuconych dochodów bierze się pod uwagę także w odniesieniu do działalności prowadzonej w Polsce poprzez zagraniczny zakład i do wewnętrznych transakcji pomiędzy podatnikiem a jego zagranicznym zakładem.
Wolne od PIT są dochody z wynajmu nie więcej niż pięciu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych znajdujących się na wsi w gospodarstwie rolnym, osobom będącym na wypoczynku. Gościem nie może być osoba będąca w podróży służbowej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas