Roczne rozliczenie PIT: Do odliczenia odsetek koniecznie jest zaświadczenie z banku

Podatnicy, którzy nadal spłacają kredyty mieszkaniowe z lat 2002–2006, w tym także zaciągnięte na ich refinansowanie, mogą liczyć na ulgę w zeznaniu rocznym.

Aktualizacja: 26.02.2021 09:03 Publikacja: 26.02.2021 07:55

Roczne rozliczenie PIT: Do odliczenia odsetek koniecznie jest zaświadczenie z banku

Foto: Adobe Stock

Prawa do ulgi odsetkowej nie można nabyć od wielu lat, ale podatnicy, którzy zdążyli już zrobić odliczenie, mogą je kontynuować na zasadzie tzw. praw nabytych. Odliczanie odsetek od kredytów i pożyczek mieszkaniowych możliwe jest do czasu ich spłaty, jednak nie dłużej niż do 2027 roku.

Trzeba pamiętać, że ulga odsetkowa była obwarowana licznymi warunkami, a niektóre z nich dotyczą okoliczności, które mogą wpływać na prawo do odliczania nawet po wielu latach.

Czytaj także:

Jak skorzystać z ulg podatkowych przy rocznym rozliczeniu PIT

Darowizny: Dla skarbówki ważne są formalności

Prawo do ulgi odsetkowej dawały kredyty (pożyczki) mieszkaniowe udzielone w latach 2002–2006 przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowych, tzw. SKOK. Co istotne, preferencji nie przekreśla refinansowanie. Odliczeniu podlegają bowiem także odsetki od kredytów (pożyczek) udzielonych na spłatę pierwotnego lub każdego kolejnego.

Odliczać można tylko faktycznie zapłacone odsetki. A ich wysokość i termin zapłaty muszą być udokumentowane dowodem wystawionym przez udzielającego kredytu (pożyczki). Tak więc co roku podatnik musi wystąpić do swojego banku czy SKOK o stosowne zaświadczenie. I choć nie wysyła się go do urzędu skarbowego, należy je przechowywać na wypadek kontroli do czasu przedawnienia zobowiązania za dany rok.

Realny wpływ na ulgę w danym roku podatkowym może mieć ślub. Po pierwsze, ulga jest limitowana, a dla małżeństw limit jest łączny. Ślub podatników kontynuujących odliczanie odsetek oznacza więc konieczność przejścia na jeden limit ulgi. Po drugie, z ulgi odsetkowej może korzystać tylko ten podatnik, który nie korzystał z tzw. starych ulg mieszkaniowej, co dotyczy również małżonka.

Ślub w 2020 roku z osobą, która w przeszłości korzystała z jednej ze starych ulg, np. na kasę mieszkaniową, oznacza dla współmałżonka pożegnanie z odliczaniem odsetek. Przy czym za 2020 rok podatnik traci tylko część korzyści – datą graniczną jest data ślubu. W kolejnych latach kontynuowanie odliczenia będzie wykluczone. Prawo do ulgi pozwoli odzyskać tylko rozwód. Fiskus potwierdzał już, że po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego podatnik może wrócić do odliczania ulgi odsetkowej.

Ulgę odsetkową rozlicza się przez załącznik PIT/D.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Konsumenci
To koniec "ekogroszku". Prawnicy dla Ziemi: przełom w walce z ekościemą
Edukacja i wychowanie
Nie zdał egzaminu, wygrał w sądzie. Wykładowcy muszą przestrzegać zasad
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku