Singapur: Do 10 lat więzienia za fake newsy

Parlament Singapuru uchwalił przepisy wymierzone w tzw. fake newsy - nowe prawo jest krytykowane przez obrońców praw człowieka oraz dziennikarzy jako potencjalne narzędzie do ograniczenia wolności słowa.

Aktualizacja: 09.05.2019 09:37 Publikacja: 09.05.2019 08:39

Singapur: Do 10 lat więzienia za fake newsy

Foto: AFP

arb

Przepisy, przyjęte w środę, nakładają na serwisy internetowe obowiązek poprawiania lub usuwania informacji, które - w ocenie rządu - są fałszywe. Kary za rozpowszechnianie tzw. fake newsów to nawet 10 lat więzienia i grzywny sięgające 735 tys. dolarów USA (milion dolarów singapurskich).

Google i Facebook już uznały, że nowe prawo daje rządowi Singapuru zbyt dużą władzę nad określaniem tego, co jest prawdą a co fałszem.

Phil Robertson, wicedyrektor Human Rights Watch w Azji przekonuje, że nowe przepisy są "katastrofą dla wolności wyrażania poglądów dla zwykłych Singapurczyków i potężnym ciosem w niezależność wielu portali informacyjnych".

- Przywódcy Singapuru przygotowali prawo, które będzie miało mrożący efekt na wolność w internecie w całej Azji południowo-wschodniej i prawdopodobnie rozpocznie nowy rodzaj wojen informacyjnych, ponieważ (władze Singapuru) będą chciały narzucić ich wąską wersję "prawdy" światu - mówi Robertson.

Przeciwko przepisom protestuje też Międzynarodowa Komisja Prawników, organizacja pozarządowa działająca na rzecz obrony praw człowieka na świecie. Jej przedstawiciele również obawiają się, że poprzez wysokie kary władze Singapuru będą mogły ograniczać wymianę poglądów i opinii w sieci".

Tymczasem minister sprawiedliwości Singapuru K Shanmugam zapewnia, że "przepisy nie będą godzić w wolność słowa", a jedynie w "boty, trolle i posiadaczy fałszywych kont", rozpowszechniających nieprawdziwe informacje.

W światowym indeksie wolności prasy przygotowywanym przez Reporterów bez Granic Singapur zajmuje dopiero 151 miejsce (na 180 państw).

Nowe technologie
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jesteśmy skazani na bipolarny świat technologiczny?
Nowe technologie
Chińska rewolucja w sztucznej inteligencji. Czy Ameryka traci przewagę?
Materiał Promocyjny
Kod Innowacji - ruszył konkurs dla firm stawiających na nowe technologie w komunikacji z konsumentami
Nowe technologie
Niewykrywalny bombowiec strategiczny Sił Powietrznych USA odbył pierwszy lot
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nowe technologie
Co mówią kury? Naukowcy opracowali tłumacza, użyli sztucznej inteligencji