Reklama
Rozwiń

Wywłaszczone nieruchomości: większe szanse na zwrot

Łatwiej będzie dawnemu współwłaścicielowi uzyskać zwrot części wywłaszczonej działki.

Publikacja: 26.06.2018 08:44

Wywłaszczone nieruchomości: większe szanse na zwrot

Foto: 123RF

Szykują się zmiany w zasadach zwrotu wywłaszczonych nieruchomości.

We wtorek w Senacie odbędą się pierwsze czytania dwóch propozycji przygotowanych przez senacką Komisję Ustawodawczą. Są to zmiany do ustawy o gospodarce nieruchomościami (dalej: ugn).

Senatorowie chcą umożliwić zwrot udziału w nieruchomości uznanej za zbędną na cel publiczny. Gdy pozostali uprawnieni nie przystąpią do postępowania zwrotowego, wygaśnie przysługujące im roszczenie o zwrot. Zanim to jednak nastąpi, gmina lub starosta obowiązkowo w formie obwieszczenia zawiadomią pozostałych uprawnionych o wszczęciu postępowania.

Druga senacka propozycja przewiduje, że o zwrot wywłaszczonej nieruchomości będą mogli się ubiegać dawni właściciele (spadkobiercy), którzy stracili swoje nieruchomości w drodze rokowań.

Projekty mają naprawić to, co zepsuły niekonstytucyjne przepisy. Obie propozycje realizują bowiem wyroki Trybunału Konstytucyjnego: z 14 lipca 2015 r. (sygn. akt SK 26/14) oraz z 12 grudnia 2018 r. (SK 39/15).

W pierwszym Trybunał stwierdził naruszenie konstytucji w art. 136 ust. 3 zd. 1 ugn. Przepis uzależniał zwrot udziału w wywłaszczonej nieruchomości od zgody pozostałych współwłaścicieli (lub spadkobierców). Zdaniem Trybunału wnioskodawcy nie mogą być bezterminowo zakładnikami tych, którzy nie chcą lub nie złożyli wniosku o zwrot udziału.

Drugi wyrok Trybunału otworzył drogę dawnym właścicielom i ich spadkobiercom do domagania się zwrotu nieruchomości zabranej w drodze rokowań. Wcześniej podobne propozycje przygotował rząd. Prace nad nimi stanęły jednak w martwym punkcie. Senackie projekty mają więc większą szansę na uchwalenie.

etap legislacyjny: pierwsze czytanie w Senacie

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku