Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?

Jakie są podstawy wywłaszczenia nieruchomości? Kiedy moja nieruchomość może zostać wywłaszczona? Kto może pozbawić mnie nieruchomości? Czy za wywłaszczenie dostanę odszkodowanie? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące wywłaszczeń nieruchomości.

Publikacja: 22.07.2024 09:24

Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?

Foto: Adobe Stock

Wywłaszczenie jest najdalej idącą ingerencją państwa w prawo własności obywateli. Analiza wyroków sądów administracyjnych z ostatnich lat dowodzi, że w zdecydowanej większości przypadków orzecznictwo potwierdza zasadność wywłaszczeń, jednocześnie bardzo rzadko podważając prawidłowość wypłaconego odszkodowania. Mając na uwadze fakt, iż mechanizm ten prowadzony jest z tak dużą skutecznością, w artykule zostanie omówiona zarówno procedurę wywłaszczeniową, jak również uprawnienia i obowiązki stron biorących w niej udział.

Podstawy prawne wywłaszczenia nieruchomości. Na jakiej podstawie można wywłaszczyć nieruchomość?

Proces wywłaszczeniowy (w zależności od jego celu) reguluje szereg ustaw, spośród których wymienić należy przede wszystkim:

  • Ustawę o gospodarce nieruchomościami (UGN)
  • Ustawę o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (tzw. Specustawę drogową)
  • Ustawę o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego (tzw. Specustawę lotniskową)
  • Ustawę o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych (tzw. Specustawę przeciwpowodziową)
  • Ustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym

Dwa pierwsze akty prawne są w kwestii wywłaszczeń najczęściej stosowane, wobec czego dalsza analiza zagadnienia będzie opierała się na szerszym omówieniu funkcjonujących w nich rozwiązań. W obu przypadkach nieruchomość może zostać wywłaszczona wyłącznie na rzecz Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, z uwagi na konieczność realizacji określonego celu publicznego. Zapisy UGN rozumieją pod tym pojęciem m.in. drogi publiczne, drogi rowerowe, ciągi piesze, place, parki, budowę i utrzymywanie publicznych urządzeń służących do zaopatrzenia ludności w wodę, gromadzenia, przesyłania, oczyszczania i odprowadzania ścieków oraz odzysku i unieszkodliwiania odpadów, czy budowę linii kolejowych, lotnisk, portów, sieci przesyłowych oraz cmentarzy. Poszczególne specustawy skupiają się w większości na realizacji konkretnych, wyżej wymienionych celów publicznych.

Jak wygląda wywłaszczenie? Ile trwa wywłaszczenie? Ustawa o gospodarce nieruchomościami

W przypadku wywłaszczenia realizowanego na podstawie przepisów UGN, obligatoryjnym etapem poprzedzającym wszczęcie postępowania w sprawie wywłaszczenia nieruchomości są rokowania, w toku których starosta może przekonywać właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości do ich dobrowolnego zbycia w formie umowy. Rokowania są niezwykle istotnym elementem całej procedury, stanowią bowiem dowód, że organ podjął próbę ugodowego rozwiązania sporu (nie uciekając się od razu do ostatecznej ingerencji w prawo własności jaką jest decyzja o wywłaszczeniu). Protokół z przebiegu rokowań stanowi również jeden z załączników do wniosku o wywłaszczenie.

Dopiero w sytuacji, w której rokowania nie przyniosą pomyślnego rezultatu – następuje wszczęcie postępowania wywłaszczeniowego (o którym strony są powiadamiane). Następnie fakt prowadzenia postępowania wywłaszczeniowego zostaje ujawniony w księdze wieczystej każdej z nieruchomości objętych postępowaniem (na wniosek starosty). W dalszej kolejności starosta przeprowadza rozprawę administracyjną.

Dopiero po przeprowadzeniu wszystkich wskazanych powyżej etapów, starosta może wydać decyzję wywłaszczeniową. W zależności od stopnia obłożenia organów, proces wywłaszczeniowy może trwać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. W sytuacji opieszałości organu właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu gruntu przysługuje skarga na bezczynność lub przewlekłe prowadzenie sprawy do sądu administracyjnego. Skarga taka powinna być poprzedzona ponagleniem do organu wyższej instancji.

Jak wygląda proces wywłaszczeniowy? Ile trwa proces wywłaszczeniowy? Specustawy wywłaszczeniowe

W przypadku Specustawy Drogowej, procedura wywłaszczeniowa jest prowadzona przez wojewodę (drogi krajowe i wojewódzkie) lub starostę (drogi powiatowe i gminne). W pierwszej kolejności właściwy zarządca drogi (najczęściej GDDKiA) kieruje do organu wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (potocznie zwaną „ZRID”). Następnie organ zawiadamia strony o wszczęciu postępowania w sprawie (pod pojęciem stron należy rozumieć właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości objętych wnioskiem). W terminie 90 dni od daty złożenia wniosku organ (wojewoda lub starosta) jest zobligowany wydać decyzję ZRID, na mocy której grunty objęte decyzją stają się z mocy prawa własnością Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

Zgodnie z zapisami Specustawy, decyzja ZRID musi określać termin, w którym wywłaszczony właściciel nieruchomości obowiązany jest ją wydać lub opróżnić (jeżeli wywłaszczeniu uległy także lokale mieszkalne). Termin ten nie może być krótszy niż 120 dni od dnia, w którym decyzja ZRID stała się ostateczna. W przypadku odmowy wydania nieruchomości, wobec właściciela mogą zostać zastosowane określone środki przymusu (grzywna, przymusowy odbiór – zazwyczaj w asyście policji).

Organ może również nadać decyzji ZRID rygor natychmiastowej wykonalności (art. 17 ust. 1 Specustawy). W takim wypadku decyzja wywołuje określone skutki już od daty jej wydania, w tym też momencie wywłaszczony właściciel obowiązany jest nieruchomość wydać lub opróżnić (nawet gdy w treści decyzji wskazano późniejszy termin wydania nieruchomości). Różnica polega na tym, iż w tej sytuacji (gdy wywłaszczenie obejmuje budynek/lokal mieszkalny) właściwy zarządca drogi zobowiązany jest zapewnić poprzedniemu właścicielowi lokal zamienny.

Praktyka dowodzi że ustawowy 120-dniowy termin ma zwykle charakter czysto teoretyczny, albowiem w zdecydowanej większości decyzji ZRID zostaje nadany rygor natychmiastowej wykonalności (obligując dotychczasowego właściciela do niemal natychmiastowego wydania/opróżnienia nieruchomości).

Warto pamiętać, że dobrowolne, terminowe wydanie nieruchomości przez wywłaszczonego właściciela wiąże się z dodatkowymi benefitami przy wypłacie odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość – o czym więcej poniżej.

Wg terminów ustawowych procedura wywłaszczeniowa na gruncie Specustawy drogowej może zatem zamknąć się w terminie 3 miesięcy. Jej skutki (w postaci wydania nieruchomości) wystąpią najwcześniej po 4 miesiącach (tj. 120 dniach) od daty wydania decyzji ZRID (przy braku nadania rygoru natychmiastowej wykonalności). Proces ustalenia oraz wypłaty odszkodowania może z kolei zająć od kilku do kilkunastu miesięcy.

Czytaj więcej

Zbycie odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości

Jak bronić się przed wywłaszczeniem? Odwołanie od wywłaszczenia, tj. odwołanie od decyzji wywłaszczeniowej

Od decyzji wywłaszczeniowej wydawanej na podstawie przepisów UGN, właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu przysługuje odwołanie, kierowane do wojewody (za pośrednictwem starosty) – w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.

Również od decyzji ZRID wydanej przez starostę, właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu przysługuje odwołanie do wojewody (w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji). Przy czym warto podkreślić, że zawiadomienie o wydaniu decyzji ZRID organy wysyłają na adres wskazany w katastrze nieruchomości. Oznacza to, że jeśli dane tam zawarte są nieaktualne, to doręczenie pod wskazany tam adres będzie uznane za skuteczne, nawet w przypadku zwrotu przesyłki.

W przypadku z kolei decyzji wydanej w pierwszej instancji przez wojewodę, organem odwoławczym jest minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa (obecnie – Minister Rozwoju i Technologii). W obu przypadkach odwołanie musi zostać rozpatrzone w terminie 30 dni, zaś ewentualna skarga na decyzję organu drugiej instancji powinna zostać rozpatrzona przez sąd administracyjny w nieprzekraczalnym terminie 2 miesięcy.

Odszkodowanie za wywłaszczenie. Czy za wywłaszczenie przysługuje mi odszkodowanie?

Odszkodowanie pieniężne jest nieodłącznym elementem wywłaszczeń nieruchomości, prowadzonych zarówno na podstawie UGN jak i w trybie Specustawy drogowej.

Warto zaznaczyć, że w przypadku wywłaszczeń prowadzonych na podstawie przepisów UGN, odszkodowanie może również przybrać formę przyznania wywłaszczonemu właścicielowi nieruchomości zamiennej (art. 131 UGN), o ile takowa znajduje się w zasobie Skarbu Państwa lub samorządu terytorialnego (w zależności na rzecz kogo wywłaszczenie ma miejsce). Podkreślić jednak należy, że jest to jedynie możliwość – a nie wymóg (tj. wywłaszczonemu właścicielowi nie przysługuje w tym zakresie żadne roszczenie). W sytuacji, w której brak jest nieruchomości zamiennej (bądź właściciel nie zgodzi się na przyznanie odszkodowania w tej formie), odszkodowanie zostaje obliczone i wypłacone w formie odszkodowania pieniężnego.

Wypłata odszkodowania za wywłaszczenie. Jakie są terminy i procedury związane z wypłatą odszkodowania?

W przypadku UGN, wysokość odszkodowania, co do zasady, powinna zostać ustalona już w decyzji wywłaszczeniowej (art. 119 ust. 1 pkt 7 UGN). W praktyce wysokość odszkodowania jest jednak ustalana w ramach kolejnej, odrębnej decyzji administracyjnej (art. 129 ust. 5 UGN), w przypadku gdy dotyczy:

  • działek wywłaszczonych pod drogi publiczne (powstałych na skutek podziału wnioskowanego przez dotychczasowego właściciela)
  • działek, których korzystanie zostało ograniczone (decyzją starosty) z uwagi na budowę sieci przesyłowych, trakcji, poszukiwania kopalin lub walki z siłą wyższą.

W przypadku Specustawy drogowej, postępowanie w sprawie przyznania odszkodowania jest prowadzone z urzędu przez ten sam organ, który wydał decyzję ZRID (tj. starosta lub wojewoda). Co do zasady, organ powinien wydać decyzję ustalającą wysokość odszkodowania:

  • w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja ZRID stała się ostateczna, lub
  • w terminie 60 dni od dnia nadania decyzji ZRID rygoru natychmiastowej wykonalności

Zaznaczyć należy, że powyższe terminy mają charakter wyłącznie instrukcyjny (co zostało wielokrotnie potwierdzone przez sądy administracyjne), skutkiem czego organ może taki termin przedłużać – zawiadamiając o tym stronę uprawnioną do odszkodowania. W praktyce oznacza to, że procedura odszkodowawcza może w rzeczywistości przedłużyć się do kilku lub kilkunastu miesięcy.

Jeżeli po wydaniu decyzji odszkodowawczej wysokość obliczonego odszkodowania nie budzi zastrzeżeń właściciela/użytkownika wieczystego wywłaszczonej nieruchomości, wypłata odszkodowania powinna nastąpić w terminie 14 dni od daty, w której decyzja ustalająca odszkodowanie stanie się ostateczna (na uprzednio wskazany rachunek bankowy uprawnionego).

Wywłaszczenie: szacowanie wartości nieruchomości. Jak oszacowano wartość mojej nieruchomości przed wywłaszczeniem?

Rzeczoznawca majątkowy (wybrany przez organ odpowiedzialny za ustalenie odszkodowania) obowiązany jest określić rynkową wartość nieruchomości wywłaszczonej. Przypadek każdej wywłaszczonej nieruchomości jest zatem oceniany indywidualnie, nie ma odgórnie ustalonego katalogu stawek przysługujących za wywłaszczone nieruchomości. Przy każdorazowej wycenie uwzględnia się w szczególności rodzaj nieruchomości, jej położenie, sposób użytkowania, przeznaczenie, stan nieruchomości oraz aktualnie kształtujące się ceny w obrocie nieruchomościami.

Jakie dokumenty są niezbędne do udokumentowania wartości mojej nieruchomości?

Wycena dokonywana jest w oparciu o szereg informacji i dokumentów, spośród których wymienić należy przede wszystkim:

1. dane z ewidencji gruntów i budynków

2. dane z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (o ile został uchwalony i obowiązuje na tym terenie)

3. informacje z księgi wieczystej nieruchomości

4. dane o cenach transakcyjnych (akty notarialne udostępnianie przez właściwego starostę)

5. informacje uzyskane w agencjach pośrednictwa i obrotu nieruchomościami (zarówno lokalnych jak i na portalach internetowych)

6. wywiad terenowy i oględziny nieruchomości

7. własne bazy danych należące do rzeczoznawcy sporządzającego operat szacunkowy.

Praktyczną wskazówką dla weryfikacji poprawności wyceny, dokonanej przez rzeczoznawcę majątkowego, może być zlecenie sporządzenia prywatnej wyceny przez innego rzeczoznawcę. Dokument ten (jakkolwiek na gruncie przepisów UGN nie może podważyć pierwotnej wyceny rzeczoznawcy majątkowego), pozwoli ocenić wywłaszczonemu właścicielowi, czy operat szacunkowy oraz kwota odszkodowania zaproponowana przez organ, pokrywa się w tym zakresie z ustaleniami innego specjalisty, czy warto w tym zakresie składać zarzuty do sporządzonego na zlecenie organu operatu.

Najlepszą metodą dla podważenia poprawności operatu szacunkowego jest wystąpienie do właściwej miejscowo organizacji zawodowej rzeczoznawców majątkowych o stosowną ocenę (na podstawie art. 157 UGN). Ocena tego rodzaju może być kluczowym materiałem dowodowym, prowadzącym do uchylenia „zaniżonej” decyzji odszkodowawczej (skutkując po stronie organu koniecznością sporządzenia nowego, tym razem poprawnego operatu szacunkowego i ponownego obliczenia wysokości odszkodowania na jego podstawie).

Czytaj więcej

Za wywłaszczony dom dostanie się mniej pieniędzy

Kryteria określające wysokość odszkodowania za wywłaszczenie. Wartość gruntów, budynków i usług publicznych a odszkodowanie za wywłaszczenie

Co do zasady, przy wycenie nieruchomości bierze się pod uwagę następujące czynniki (z możliwymi wariacjami):

1. lokalizację ogólną

2. charakterystykę sąsiedztwa (dostęp do punktów handlowo-usługowych oraz infrastruktury społecznej)

3. poziom urbanizacji (dostęp do infrastruktury technicznej oraz drogowej)

4. powierzchnię

5. potencjał/rodzaj gruntów przyległych

Warto również wskazać, że w przypadku wywłaszczenia gruntu pozostającego w użytkowaniu wieczystym, rzeczoznawca powinien wycenić wartość całego gruntu, odrębnie zaś wartość prawa użytkowania wieczystego (w tym zakresie odszkodowanie zostaje wypłacone użytkownikowi wieczystemu). Pozostała kwota przypadać zaś będzie właścicielowi gruntu. Jednocześnie odszkodowanie za naniesienia budowlane będą przypadać użytkownikowi wieczystemu, natomiast wartość nasadzeń roślinnych winna zostać zwrócona właścicielowi gruntu.

Należy zaznaczyć, że w przypadku, gdy wywłaszczana nieruchomość obciążona jest hipoteką, a jej wywłaszczenie (w celu budowy drogi) następuje na podstawie przepisów UGN, w takiej sytuacji hipoteka zostaje w tym zakresie wykreślona (bez obowiązku wypłaty stosownego odszkodowania wierzycielowi hipotecznemu – np. bankowi). Nabywca (tj. Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego) nabywa prawo własności wolne od wszelkich obciążeń (por. postanowienie Sądu Okręgowego w Bydgoszczy z dnia 14 stycznia 2015 r., sygn. akt II Ca 624/14). Wynika to m.in. z faktu, że drogi publiczne są wyłączone z obrotu powszechnego, wobec czego nie mogą być zbyte lub poddane egzekucji (por. wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 24 marca 2022 r., sygn. akt II SA/Rz 1763/21).

W przypadku Specustawy drogowej – gdy wywłaszczana nieruchomość objęta jest hipoteką, odszkodowanie jest wypłacane bezpośrednio wierzycielowi hipotecznemu (np. bankowi), na poczet spłaty hipoteki (art. 18 ust. 1c Specustawy drogowej).

Czy otrzymam odszkodowanie za spadek wartości sąsiednich działek?

Odszkodowanie nie będzie obejmowało utraty wartości nieruchomości sąsiednich.

Wywłaszczenie a firma. Co, gdy straty z tytułu wywłaszczenia poniesie moja firma (spadek obrotu, nowe okoliczności biznesu, z powodu zmiany miejsca prowadzenia działalności)?

Odszkodowanie nie będzie obejmować utraconych korzyści, strat związanych z przerwaniem lub zakończeniem działalności gospodarczej.

Dodatkowe świadczenia za wywłaszczenie. Czy mogę ubiegać się o dodatkowe świadczenia związane z wywłaszczeniem, takie jak rekompensata za utratę dochodu lub koszty przeprowadzki?

W przypadku Specustawy drogowej, kwotę odszkodowania należy dodatkowo powiększyć o dodatkowe benefity, a mianowicie:

1) 10 000 zł, jeśli wywłaszczenie obejmowało budynek/lokal mieszkalny (co można traktować jako zwrot kosztów przeprowadzki),

2) 5% wartości nieruchomości – w przypadku wydania nieruchomości w terminie 30 dni od daty, w której decyzja ZRID stała się ostateczna (lub od daty doręczenia postanowienia o nadaniu jej rygoru natychmiastowej wykonalności).

Co istotne, przesłanki do uzyskania podwyższonego o 5% odszkodowania są spełnione również, gdy bez czynienia przeszkód przez byłego właściciela nieruchomości dochodzi do faktycznego objęcia nieruchomości w posiadanie przez zarządcę drogi. Przepisy nie przewidują bowiem żadnej szczególnej formy wydania nieruchomości (w szczególności nie jest wymagane sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego ani złożenie jednostronnego oświadczenia woli o przekazaniu nieruchomości). Również bierne zachowanie polegające na zaprzestaniu wykonywania uprawnień właścicielskich może zostać uznane za przekazanie władztwa nad nieruchomością.

Ile pieniędzy dostanę za wywłaszczenie? Gdzie można znaleźć obecne stawki przysługujące poszkodowanym w wyniku wywłaszczeń?

Niestety, nie obowiązuje żaden odgórny wykaz stawek przysługujących za wywłaszczenie. Jak wskazano powyżej, wartość wywłaszczanej nieruchomości jest w sposób indywidualny, określana każdorazowo przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego.

Odwołanie od decyzji o odszkodowaniu za wywłaszczenie. Czy istnieje możliwość odwołania się od decyzji o odszkodowaniu?

Decyzja ustalająca odszkodowanie (na podstawie przepisów UGN) może być przedmiotem odwołania kierowanego do wojewody (za pośrednictwem starosty) – w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji. Jeżeli jednak odwołanie nie zostanie wniesione (bądź zostanie rozpatrzone negatywnie przez wojewodę), decyzja starosty otrzyma walor ostateczności, od której to daty płatność odszkodowania winna nastąpić w terminie 14 dni.

Niezależnie od tego, czy właściciel wywłaszczonej nieruchomości postanowi odwołać się od decyzji ustalającej wysokość odszkodowania, już po jej wydaniu ma prawo złożyć wniosek o wypłatę zaliczki ustalonego odszkodowania, w wysokości 70% przyznanego odszkodowania (art. 132 ust. 1b UGN). Zapłata zaliczki winna nastąpić w terminie 50 dni od daty złożenia wniosku. Działanie właściciela jest tu zatem kluczowe, organ nie ma bowiem obowiązku oraz możliwości wypłaty zaliczki z własnej inicjatywy. Jeżeli zaś organ drugiej instancji (w toku postępowania odwoławczego) zatwierdzi lub zwiększy wysokość przyznanego odszkodowania, różnica między wpłaconą zaliczką a przysługującym odszkodowaniem zostanie wypłacona wywłaszczonemu właścicielowi na zasadach ogólnych (tj. 14 dni od daty wydania rozstrzygnięcia przez organ odwoławczy).

przykład
Decyzja o odszkodowaniu i odwołanie od niej

1) Starosta ustala wysokość odszkodowania na 100.000 zł
2) Właściciel odwołuje się od decyzji starosty ustalającej odszkodowanie. Jednocześnie składa odrębny wniosek o wypłatę należnej zaliczki.
3) W terminie 50 dni od daty złożenia wniosku, starosta wypłaca właścicielowi zaliczkę w kwocie 70.000 zł (70% odszkodowania)
4) Wojewoda (organ odwoławczy) utrzymuję decyzję starosty w mocy (tj. zatwierdza poprawność wysokości odszkodowania).
5) W terminie 14 dni od daty wydania decyzji przez wojewodę, starosta wypłaca właścicielowi 30.000 zł (tj. różnicę między wypłaconą zaliczką a przysługującym odszkodowaniem). 

W przypadku Specustawy drogowej – jeżeli zainteresowany uzna, że wysokość odszkodowania jest zbyt niska, uprawniony ma prawo złożyć odwołanie, w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji określającej wysokość odszkodowania. Wzorem odwołania od decyzji ZRID, również i w tym zakresie organem odwoławczym jest wojewoda (w odniesieniu do decyzji starosty) lub Minister Rozwoju i Technologii (w przypadku decyzji wydawanych przez wojewodę). Celem odwołania powinno być wykazanie, że operat szacunkowy (leżący u podstaw obliczenia wysokości odszkodowania) został sporządzony w sposób wadliwy (a tym samym – również i odszkodowanie zostało obliczone w sposób nieprawidłowy).

Podobnie jak w przypadku zapisów UGN, również i na gruncie Specustawy drogowej właściciel wywłaszczonej nieruchomości może złożyć wniosek o wypłatę zaliczki w wysokości 70% odszkodowania przyznanego przez organ pierwszej instancji (art. 12 ust. 5a Specustawy drogowej). W tym wypadku – zaliczka ta winna zostać zapłacona w terminie 30 dni od daty złożenia wniosku.

Jakie są moje prawa w przypadku wywłaszczenia?

Najbardziej podstawowym prawem właściciela nieruchomości w toku procedury odszkodowawczej jest możliwość składania odwołań (zarówno od decyzji wywłaszczeniowych, jak i decyzji ustalającej odszkodowanie). W treści odwołań właściciel może podważać zarówno samą zasadność wywłaszczenia, jak i wysokość przyznanego odszkodowania (w tym zakresie zarzuty winny być wsparte opinią właściwej organizacji zawodowej rzeczoznawców).

Nadmienić również warto, że jeżeli wywłaszczeniu uległa tylko część nieruchomości (np. fragment działki), jednakże skutkiem tego pozostała część nie nadaje się już do prawidłowego wykorzystywania, właściciel nieruchomości może domagać się (za pomocą stosownego wniosku), aby zarządca drogi nabył pozostałą część nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego (tzw. „wykup resztówki”).

Wywłaszczenie nieruchomości. Jakie adresy należy znać?

W przypadku chęci składania odwołań, kluczowa jest znajomość adresu organu wydającego decyzję wywłaszczeniową lub odszkodowawczą (adres ten powinien znajdować się na decyzji). To bowiem za pośrednictwem tego organu, kierowane są środki odwoławcze do organu wyższej instancji (tj. wojewody lub Ministra Rozwoju i Technologii).

Dla pełniejszego zapoznania się z samym zagadnieniem wywłaszczeń, warto przeanalizować materiały dostępne na oficjalnych stronach rządowych, np:

https://www.gov.pl/web/gddkia/odszkodowania

https://www.gov.pl/web/gddkia/wykup-resztowki

https://www.gov.pl/web/gddkia/wyplata-zaliczki---70-odszkodowania

podsumowanie
W przypadku postępowania wywłaszczeniowego prowadzonego w oparciu o zapisy UGN, procedura obejmuje:

1. rokowania między starostą a właścicielami (użytkownikami wieczystymi) nieruchomości objętych wywłaszczeniem
• obowiązek prowadzenia rokowań zostaje spełniony przez złożenie właścicielowi zaproszenia do prowadzenia rokowań w sprawie zawarcia stosownej umowy, w którym zostają określone warunki nabycia własności nieruchomości (por. wyrok WSA w Krakowie z dnia 22 kwietnia 2009 r., sygn. akt II SA/Kr 1307/08)
• w toku rokowań właścicielowi może zostać zaproponowana nieruchomość zamienna (art. 114 pkt 1 UGN)
• pozytywne rokowania kończą się zbyciem nieruchomości w formie dobrowolnej umowy
• negatywny wynik rokowań uprawnia starostę do wszczęcia postępowania wywłaszczeniowego
2. wszczęcie postępowania wywłaszczeniowego
• następuje nie wcześniej, niż po upływie 2 miesięcy od terminu wskazanego przez starostę w toku rokowań na zawarcie dobrowolnej umowy zbycia nieruchomości przez właściciela (użytkownika wieczystego)
• wpis w KW nieruchomości objętej wnioskiem o toczącym się postępowaniu wywłaszczeniowym (na wniosek starosty)
• rozprawa administracyjna
3. wydanie decyzji o wywłaszczeniu
• w decyzji – co do zasady – ustalenie wysokości odszkodowania
• możliwość odwołania do wojewody (za pośrednictwem starosty) – w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji
4. wydanie odrębnej decyzji o ustaleniu odszkodowania (w sytuacji, w której nie ustalono jego wysokości w decyzji wywłaszczeniowej)
• możliwość odwołania do wojewody (za pośrednictwem starosty) – w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji
5. wypłata odszkodowania
• wg przepisów – 14 dni od daty, w której decyzja ustalająca odszkodowanie stała się ostateczna.

podsumowanie
Na gruncie Specustawy drogowej, można z kolei wyodrębnić następujące, kluczowe etapy:

1) złożenie przez zarządcę drogi wniosku do starosty/wojewody o wydanie decyzji ZRID
2) zawiadomienie przez organ stron postępowania o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji ZRID
3) wydanie decyzji ZRID (w terminie 90 dni od daty złożenia wniosku przez zarządcę drogi)
• w treści decyzji wskazanie terminu, w którym nieruchomość musi zostać opróżniona/wydana przez dotychczasowego właściciela (nie wcześniej niż 120 dni od daty wydania decyzji)
• ewentualnie – nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności
• możliwość złożenia odwołania – w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji:
- od decyzji starosty – do wojewody
- od decyzji wojewody – do Ministra Rozwoju i Technologii
4) jednoczesne wszczęcie postępowania w sprawie ustalenia wysokości odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość
5) wydanie przez organ (starostę lub wojewodę) decyzji o ustaleniu odszkodowania
• wg przepisów w terminie 30 dni od daty wszczęcia postępowania – w praktyce w okresie kilku – kilkunastu miesięcy od tej daty
• możliwość złożenia odwołania – w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji:
- od decyzji starosty – do wojewody
- od decyzji wojewody – do Ministra Rozwoju i Technologii 

Autorzy:

dr Joanna Dziedzic-Bukowska – radca prawny, właścicielka kancelarii Dziedzic-Bukowska, specjalizującej się w prawie nieruchomości oraz procesie inwestycyjno-budowlanym

Samuel Klonowski – aplikant radcowski w kancelarii Dziedzic-Bukowska

Wywłaszczenie jest najdalej idącą ingerencją państwa w prawo własności obywateli. Analiza wyroków sądów administracyjnych z ostatnich lat dowodzi, że w zdecydowanej większości przypadków orzecznictwo potwierdza zasadność wywłaszczeń, jednocześnie bardzo rzadko podważając prawidłowość wypłaconego odszkodowania. Mając na uwadze fakt, iż mechanizm ten prowadzony jest z tak dużą skutecznością, w artykule zostanie omówiona zarówno procedurę wywłaszczeniową, jak również uprawnienia i obowiązki stron biorących w niej udział.

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Myśliwi kontra właściciele gruntów. Rząd chce chronić prawo własności
Podatki
Zapowiada się kolorowa jesień w podatkach. Wiemy, co planuje rząd Tuska
Praca, Emerytury i renty
Dodatek do emerytury. Wielu seniorów nie wie, że ma do niego prawo
Edukacja i wychowanie
Resort edukacji przygotowuje szkoły na upały. Będą nowe przepisy
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Sądy i trybunały
Czas na reformę. Rząd odkrywa karty w sprawie Sądu Najwyższego i neosędziów
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki