Jest uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego ws. roszczeń frankowiczów

Sąd Najwyższy podtrzymał stanowisko, że roszczenia banku i konsumenta są niezależne, ale te kwestie SN rozstrzygnął już wcześniej. Ważniejsze jest natomiast piątkowe stwierdzenie, że umowa kredytu z abuzywnymi postanowieniami nie ulega natychmiastowemu rozwiązaniu. Kredytobiorca po dowiedzeniu się o abuzywności, może bowiem zgodzić się na naprawienie umowy i ta naprawa będzie ważna od początku kontraktu. Konsument może jednak odmówić naprawy umowy, i wtedy dopiero bank może żądać zwrotu kapitału.

Aktualizacja: 07.05.2021 14:37 Publikacja: 07.05.2021 14:07

Jest uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego ws. roszczeń frankowiczów

Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek

Sędzia Roman Trzaskowski zaznaczył w uzasadnieniu, że SN nie trzymał się ściśle pytań rzecznika finansowego, i wypowiada się tylko co do niektórych kwestii pojawiających w sporach frankowych. Generalnie uregulowania tych kwestii powinien był dokonać ustawodawca.

 - SN potwierdził, że każdej ze stron przysługuje w razie nieważności umowy roszczenie o zwrot zapłaconych kwot: bankowi - kwoty kredytu, a konsumentowi - sumy rat kredytowych. Oczywiście każda ze stron może złożyć oświadczenie o potrąceniu na zasadach ogólnych. Najważniejszy skutek uchwały SN jest taki, że zasadniczo kwotę kredytu trzeba oddać, nawet gdy umowa jest nieważna. Taki jest wniosek ze stwierdzenia, że bankowi bieg 3-letniego przedawnienia roszczeń rozpoczyna się od dnia reklamacji złożonej przez klienta - wskazuje dr Mariusz Korpalski, radca prawny.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach