Reklama
Rozwiń

Domowy budżet przesądzi o dodatku na mieszkanie

Ustalając wysokość dochodów rodziny ubiegającej się o dodatek, pod uwagę bierze się obecnie przeciętne wynagrodzenie.

Publikacja: 04.02.2021 19:35

Dodatek mieszkaniowy

Dodatek mieszkaniowy

Foto: AdobeStock

Zmieniły się zasady przyznawania dodatku. Obecnie próg dochodowy liczy się od kwoty netto (czyli „na rękę"), a nie, tak jak wcześniej, od dochodu ubruttowionego, czyli po odliczeniu m.in. składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe.

Czytaj także:

Co warto wiedzieć o dodatku mieszkaniowym

O dodatku decyduje dochód i wielkość mieszkania

Nawet 1500 zł na rachunki za mieszkanie

Jaki metraż, takie wsparcie na mieszkanie

Nowe przepisy ujednoliciły definicję dochodu, tak by w różnych przepisach o mieszkalnictwie funkcjonowała jedna definicja (w: Mieszkaniu na Start, TBS Funduszu Dopłat, mieszkaniach komunalnych). A podstawą progu dochodowego na potrzeby ustalenia prawa do dodatku jest przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej, a nie jak wcześniej wskaźnik, tj. kwota najniższej emerytury.

Teraz więc dodatek mieszkaniowy przysługuje osobom, których średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w ciągu trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku nie przekracza w gospodarstwie jednoosobowym 40 proc., wieloosobowym 30 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu złożenia wniosku (w III kwartale 2020 r. wynosiło ono 5168,93 zł).

Natomiast za dochód uważa się ten w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, czyli jest to dochód (po odliczeniu alimentów), na który składają się m.in. przychody podlegające opodatkowaniu. Dochód z gospodarstwa rolnego ustala się na podstawie powierzchni gruntów w hektarach przeliczeniowych i wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z jednego ha przeliczeniowego, ostatnio ogłaszanego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Wysokość dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach określonych w ustawie o PIT ustala się na podstawie oświadczenia wnioskodawcy lub zaświadczenia wydanego przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego.

Gdy działalność podlega opodatkowaniu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przyjmuje się dochód miesięczny w wysokości 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie, w drodze obwieszczenia ministra właściwego do spraw rodziny, o którym mowa w art. 5ust. 7a ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku