Małżonkowie, którzy pozbywają się nieruchomości po rozwodzie, nie muszą się już obawiać podatku. Zmieniły się przepisy, fiskus wydaje korzystne dla nich interpretacje.
Czytaj także:
Sprzedałeś kilka mieszkań, jesteś przedsiębiorcą
Aktualizacja: 24.01.2020 08:28 Publikacja: 24.01.2020 00:12
Foto: Fotolia
Małżonkowie, którzy pozbywają się nieruchomości po rozwodzie, nie muszą się już obawiać podatku. Zmieniły się przepisy, fiskus wydaje korzystne dla nich interpretacje.
Czytaj także:
Sprzedałeś kilka mieszkań, jesteś przedsiębiorcą
Zainwestuj pieniądze, to skorzystasz z ulgi
House flipping może być działalnością gospodarczą
W nowym lokalu trzeba zamieszkać. Czy wcześniej wolno go wynajmować?
Chodzi o generalną zasadę obowiązującą przy sprzedaży domu lub mieszkania: przychodu nie trzeba wykazywać przed skarbówką, jeśli nieruchomości pozbywamy się po pięciu latach od nabycia (licząc od końca roku, w którym to nabycie nastąpiło). Od 1 stycznia 2019 r. przepis wyraźnie stanowi, że pięcioletni okres liczy się od końca roku, w którym nastąpiło nabycie do wspólnego małżeńskiego majątku.
Spójrzmy na jedną z interpretacji. Kobieta kilkanaście lat temu kupiła razem z mężem mieszkanie. Stało się ich wspólnym majątkiem. Cztery lata temu rozwiodła się, spłaciła męża i przejęła lokal. Teraz chce go sprzedać. Czy musi opodatkować transakcję? Twierdzi, że nie, ponieważ minęło pięć lat od zakupu nieruchomości.
Fiskus zgodził się z tym stanowiskiem. Potwierdził, że nabycie mieszkania nastąpiło już kilkanaście lat temu. Wtedy, gdy małżonkowie wspólnie je kupili. Podział majątku po rozwodzie nie powoduje nowego nabycia i nie skutkuje tym, że od nowa trzeba liczyć pięcioletni termin z ustawy o PIT.
Kiedy będzie inaczej? Pięcioletni okres liczy się na nowo, jeśli między małżonkami była odrębność majątkowa i następuje zmiana właściciela lokalu. Może się też zdarzyć, że mieli wspólnotę, ale od nabycia mieszkania do sprzedaży po rozwodzie minęło mniej niż pięć lat.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
Małżonkowie, którzy pozbywają się nieruchomości po rozwodzie, nie muszą się już obawiać podatku. Zmieniły się przepisy, fiskus wydaje korzystne dla nich interpretacje.
Czytaj także:
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Sąd Najwyższy uchylił w środę sierpniową uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej, która odrzuciła sprawozdanie komitetu wyborczego PiS z ostatnich wyborów parlamentarnych.
System e-Doręczeń, czyli cyfrowy odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, zacznie powszechnie obowiązywać już 1 stycznia 2025 roku.
Ujawniamy zbyt wiele informacji o sobie w internecie – twierdzą bankowcy i prawnicy. Dodatkowe ryzyka wywoła rozwój nowoczesnych technologii, w tym sztucznej inteligencji.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Decyzją Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Adama Bodnara zostałam dziś odwołana z delegacji do Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym - poinformowała w środę na X prok. Ewa Wrzosek. We wtorek w TVP Info stwierdziła, że Roman Giertych byłby lepszym ministrem sprawiedliwości niż Adam Bodnar.
Jeśli prezent jest z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, pracownikowi przysługuje zwolnienie z PIT. Jeśli to darowizna, może skorzystać z kwoty wolnej od podatku od spadków i darowizn.
Od 1 stycznia 2025 r. zmienią się zasady opodatkowania podatkiem VAT dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków. Kontrowersje wzbudziło opodatkowanie monet ze srebra będących przedmiotami kolekcjonerskimi. Zdaniem komentatorów, nowe przepisy zdziesiątkują polski rynek srebra inwestycyjnego.
Francuski koncern Kering, kontrolujący czołowe marki luksusowe, ma problemy z włoskim fiskusem. Tamtejsze organy podatkowe doszukały się nieprawidłowości dotyczących należącej do tego koncernu marki Alexander McQueen.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
Pracownik powinien uzyskać akceptację przełożonego na okazjonalną pracę zdalną. Czy musi on uzasadniać odmowę? Czy przy tej pracy firma też zwraca koszty używania materiałów i narzędzi? Czy taki zwrot podlega ZUS i PIT?
Władze skarbowe i sądy administracyjne nie do końca respektują międzynarodowe zasady pobierania podatku u źródła i prezentują profiskalne podejście.
Prawnik dyżurujący w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej nie musi wystawiać faktury powiatowi bądź gminie, jeśli wykonywane przez niego usługi nie są działalnością gospodarczą.
51,6 miliarda funtów wyniosły wpływy brytyjskiej gospodarki z turystyki w 2023 roku. To pokazuje znaczenie tej gałęzi gospodarki dla kraju, ale utrzymanie tej koniunktury jest zagrożone - ostrzega organizacja branżowa ABTA w apelu do rządzących.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas