Lokatorzy są już lepiej chronieni przed tzw. czyścicielami kamienic. Właściciele czy zarządcy nieruchomości, którzy celowo będą demolowali swoje nieruchomości, żeby w ten sposób pozbyć się niechcianych lokatorów, będą surowo karani. Mogą oni trafić do więzienia nawet na trzy lata. Taki sam los spotka właścicieli i pracowników firm, którzy na zlecenie właścicieli i zarządców nieruchomości w celu usunięcia lokatorów celowo demontują drzwi, okna, rozbierają dach czy odcinają media.
To skutek nowelizacji kodeksu karnego. Nowe przepisy obowiązują od 7 stycznia 2016 r. Ich celem jest przede wszystkim ochrona słabszej strony – lokatorów – przed bezprawnymi działaniami właścicieli i zarządców nieruchomości. Od wielu lat narasta bowiem problem nękania lokatorów i dewastowania budynków po to tylko, by pozbyć się niechcianych najemców.
Przykłady bezprawnych działań
Zgodnie z nowym art. 191 § 1a kodeksu karnego kto w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia stosuje przemoc, uporczywie lub w sposób istotnie utrudniający innej osobie korzystanie z zajmowanego lokalu mieszkalnego, popełnia przestępstwo. Zagrożone jest ono karą nawet trzech lat pozbawienia wolności.
Zgodnie zatem z tym przepisem zabronione są wszelkie działania prowadzące do dewastacji mieszkania, demontażu jego urządzeń, jak np. okna czy drzwi, demontażu istotnych elementów wyposażenia, jak np. urządzenia sanitarne. Sprzeczne z prawem jest także podejmowanie innego rodzaju przedsięwzięć mających na celu zmuszenie lokatorów do opuszczenia lokalu, jak np. siłowe wprowadzanie do mieszkania innych lokatorów, którzy będą organizowali imprezy czy też słuchali głośno muzyki. Robienie nadmiernego hałasu przez wiele miesięcy, pod pozorem przeprowadzania remontu, który w rzeczywistości nie ma na celu poprawienie stanu technicznego budynku, ale utrudnienie lokatorom korzystania z zajmowanego lokalu mieszkalnego, również może zostać uznane za przestępstwo. Tak samo jest w przypadku bezpodstawnego odcinania mediów pod pozorem przeprowadzania remontu.
Lista sposobów działania sprawcy jest nieograniczona i nie ma ona charakteru enumeratywnego wyliczenia.