Dodatkowe pieniądze dla mundurowych

Dodatkowe pieniądze i ochrona prawna funkcjonariuszy mają ograniczyć odejścia. Zyskać na tym mają wszyscy.

Aktualizacja: 21.02.2020 06:47 Publikacja: 20.02.2020 18:25

Dodatkowe pieniądze dla mundurowych

Foto: Adobe Stock

Minister spraw wewnętrznych zamierza walczyć o lepsze czasy dla podległych mu służb. Do wykazu prac legislacyjnych wpisano właśnie przygotowanie projektu w tej sprawie. Rząd ma się nim zająć najpóźniej w czerwcu. Co proponuje szef resortu spraw wewnętrznych? Wprowadzenie świadczenia motywacyjnego dla funkcjonariuszy z najdłuższym stażem. Ci z wysługą powyżej 25 lat mają dostać miesięcznie 1,5 tys. zł. Będący w służbie powyżej 28 lat i 6 miesięcy – 2,5 tys. zł.

Projekt zakłada również wprowadzenie większej ochrony prawnej funkcjonariuszy policji i Straży Granicznej. Powód? To oni z uwagi na służbę są najczęściej narażeni na bezprawne zamachy godzące w ich bezpieczeństwo, godność, nietykalność osobistą, a nawet życie i zdrowie – uzasadniają autorzy propozycji. I proponują pomoc w postępowaniu karnym, w zależności od roli procesowej: oskarżonego (świadczenie pieniężne) albo pokrzywdzonego lub oskarżyciela posiłkowego (ochrona prawna zapewniana bezpośrednio przez macierzystą formację).

Czytaj także: Są w kodeksie paragrafy na nadużywanie zaufania służb

W pierwszym przypadku mówi się o refundacji kosztów poniesionych na obronę. Warunek jest jeden: postępowanie karne skończy się umorzeniem albo wyrokiem uniewinniającym. Pieniądze na obronę pochodzić będą z budżetu policji albo Straży Granicznej. Maksymalną kwotę tego świadczenia ustali minister w specjalnym rozporządzeniu.

W drugiej sytuacji, kiedy policjant lub pogranicznik występuje w charakterze pokrzywdzonego lub oskarżyciela posiłkowego, projekt przewiduje nowe świadczenie: ochronę prawną. Ma ona obejmować obsługę w postaci zastępstwa procesowego.

Rafał Jankowski, przewodniczący NSZZ Policjantów, nie ukrywa, że na takie propozycje czekają.

– Jeśli chodzi o proponowane kwoty, to uważam, że są one odpowiednie, żeby zatrzymać wielu młodych i doświadczonych ludzi w służbie – ocenia dla „Rzeczpospolitej".

Mówi także, że jeżeli państwo wysyła policjantów na ulice, to powinno też zadbać o ich ochronę. – W końcu mamy szansę ją otrzymać – dodaje.

Etap legislacyjny: wpisane do wykazu prac legislacyjnych

Prawo karne
Prawomocny wyrok dla Dody. "Sterowała z tylnego siedzenia"
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
Prawo w Polsce
Myśliwi nie będą mogli polować na siedem gatunków ptaków
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Praca, Emerytury i renty
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego