Brexit wygania silniki BMW z Wysp, e-Mini zostaje

BMW przeniósł część produkcji silników z W. Brytanii z powodu brexitu, ale pod koniec 2019 r. zacznie w Oksfordzie produkcję elektrycznych Mini — ogłosił szef produkcji Oliver Zipse

Publikacja: 10.07.2019 13:41

Brexit wygania silniki BMW z Wysp, e-Mini zostaje

Foto: Bloomberg

Brytyjska produkcja silników trafiła do RPA, gdzie niemiecka firma wypuszcza X3, ale po wyjściu W. Brytanii z Unii jednostki napędowe stracą unijny status bezcłowego eksportu do kontynentalnej Europy. — Zakład w Hams Hall nie produkuje już niczego dla RPA, co jest oczywiście złą wiadomością dla W. Brytanii — cytuje Reuter jego wypowiedź. Zipse dodał, że nie jest to duża liczba.

Rzecznik BMW powiedział, że produkcja w Hams Hall w środkowej Anglii będzie w tym roku stabilna, zakład zwiększy eksport do Stanów.

Decyzja firmy wynika stąd, że ewentualny twardy brexit będzie oznaczać wprowadzenie cła 10 proc. na import Unii towarów w Wysp, nie licząc dodatkowej biurokracji i kosztów. Niektóre umowy o wolnym handlu wymagają 55-60 proc. miejscowego wsadu, dotychczas części brytyjskie traktowano na równi z europejskimi. To może zmienić się zależnie od warunków rozstania.

Oliver Zipse uważany za faworyta na stanowisko prezesa BMW po zakończeniu kadencji przez Haralda Krügera zapowiedział ponadto uruchomienie pod koniec roku produkcji elektrycznych Mini w zakładzie BMW w Oksfordzie. W 2018 r. wypuścił on nieco ponad 230 tys. samochodów.

- Mini Electric zapoczątkuje ofensywę naszych nowych modeli całkowicie elektrycznych. Od 2023 r. dwa lata przed terminem będziemy mieć na rynku 25 proc. modeli z napędem elektrycznym. Ponad połowa z nich będzie całkowicie elektryczna — powiedział Zipse.

BMW uprzedzał wcześniej o wyprowadzeniu z Wysp produkcji silników i samochodów, gdyby doszło do bezładnego brexitu, czego nie wykluczył żaden z 2 kandydatów na miejsce premier Theresy May.

Biznes
Polski boom na chińskie auta. Imponujące liczby
Biznes
Trump eskaluje cła, Chiny odpowiadają surowcami. Kobierski: Europa nie może się rozdzierać
Biznes
Wydłużone terminy płatności wciąż królują na rynku
Biznes
Czy chińskie produkty zaleją unijny rynek? Pekin i Waszyngton chcą negocjować
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Administracja publiczna weszła w erę AI? Są przeszkody