Naukowcy: Jeden drink dziennie to o jeden za dużo

Nawet okazjonalna lampka wina może zwiększyć szanse na zachorowanie i przedwczesną śmierć. Zdaniem naukowców nie ma czegoś takiego jak "bezpieczny poziom" spożycia alkoholu.

Aktualizacja: 25.08.2018 13:15 Publikacja: 24.08.2018 18:40

Naukowcy: Jeden drink dziennie to o jeden za dużo

Foto: AdobeStock

Z przeprowadzonych badań wynika, że z powodu alkoholu przedwcześnie zmarło w 2016 roku prawie trzy miliony osób.

Badanie, opublikowane w czasopiśmie medycznym "The Lancet", wykazało, że picie alkoholu jest głównym czynnikiem śmierci osób w wieku od 15 do 49 lat.

Dodatkowo stwierdzono, że nawet jeden drink spożywany co jakiś czas zwiększa ryzyko problemów zdrowotnych, takich jak nowotwory i choroby układu krążenia. 

Naukowcy zgromadzili ponad 100 badań, aby sprawdzić jaki jest wpływ spożywania alkoholu na zdrowie i nawyki żywieniowe kobiet i mężczyzn na całym świcie.

Stwierdzono, że spożycie jednej szklanki alkoholu (odpowiednik małej szklanki piwa, lampki wina lub kieliszka wódki) każdego dnia, zwiększa szansę rozwinięcia się co najmniej jednego z 23 możliwych schorzeń o około 0,5 proc.

Naukowcy podkreślają, że wynik nie brzmi groźnie, jednak na poziomie globalnym oznacza to około 100 tysięcy dodatkowych zgonów rocznie.

"Nie ma bezpiecznego poziomu alkoholu" - powiedział agencji AFP autor badania Max Griswold z Institute for Health Metrics and Evaluation - IHME w Seattle.

Badacze sprawdzili także jak spożywanie alkoholu wpływa na ryzyko zachorowań i urazów, takich jak wypadki samochodowe i samoobrażenia. Dwa drinki dziennie zwiększyły takie ryzyko o 7 proc. W przypadku pięciu ryzyko wzrasta do 37 proc.

Przyczyny zgonów

Według badań spożycie alkoholu było siódmym co do wielkości czynnikiem ryzyka przedwczesnych zgonów i chorób w 2016 r., odpowiadając za około 2 proc. zgonów kobiet i prawie 7 proc. zgonów mężczyzn.

Alkohol był najbardziej śmiertelnym czynnikiem w grupie wiekowej 15-49 lat. Odpowiada za 12 proc. zgonów mężczyzn.

Z ponad 2 miliardów ludzie na całym świecie, którzy spożywają alkohol, około 63 proc. to mężczyźni. Alkohol był w 2016 roku najbardziej powszechny wśród mężczyzn w Danii (97 proc.). W przypadku Polaków było to 94 proc.

Najwięcej spożywali mężczyźni w Rumunii. Około 8 jednostek alkoholu dziennie. W przypadku kobiet najwięcej spożywały kobiety na Ukrainie - ok. 4 jednostek dziennie.

Nauka
Tajemniczy wulkan, który ochłodził klimat Ziemi. Naukowcy wreszcie go zlokalizowali
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Nauka
Superwulkan Yellowstone: Gdzie może dojść do wybuchu? Najnowsze ustalenia naukowców
Nauka
Naukowcy o możliwym wybuchu potężnego wulkanu. Świat nie jest przygotowany
Nauka
Naukowcy obliczyli, jak szybko myślą ludzie. Liczba jest „wyjątkowo niska”
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Nauka
Kiedy wypada pierwszy dzień zimy 2024? Zima kalendarzowa i astronomiczna
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay