Ks. prof. Krzysztof Bardski: Nie da się Biblii badać skutecznie, mając do niej negatywne nastawienie

W przypadku najstarszych władców Izraela, jak Dawid czy Salomon, oraz jeszcze wcześniejszych wydarzeń, jak przejście przez Morze Czerwone i samo wyjście z Egiptu, jesteśmy we mgle - mówi ks. prof. Krzysztof Bardski z UKSW, tłumacz Biblii.

Publikacja: 03.01.2025 16:16

– Opis stworzenia jest bardzo późnym tekstem i uwaga: zamiarem autora nie było danie Izraelitom powr

– Opis stworzenia jest bardzo późnym tekstem i uwaga: zamiarem autora nie było danie Izraelitom powracającym z niewoli babilońskiej kosmogonii, tylko podkreślenie roli dnia szabatu. Później redaktor, który kompilował Księgę Rodzaju, uznał, że ze względu na swój niezamierzony w sumie kosmogoniczny charakter ta opowieść mu się nada na początek – mówi ks. prof. Krzysztof Bardski. Na ilustracji: stworzenie świata na freskach Michała Anioła w kaplicy Sykstyńskiej Creative Lab/Shutterstock

Foto: Creative Lab

Plus Minus: Dlaczego należy badać Biblię metodami naukowymi?

Jeden ze starożytnych ojców Kościoła, żyjący w II w. po Chrystusie Tertulian, w dyskusji z otaczającymi go wyznawcami religii politeistycznych stwierdził, że „Christus veritatem se, non consuetudinem cognominavit”, czyli „Chrystus nazwał siebie prawdą, a nie obyczajem”. Chrześcijaństwo ma to do siebie, że nie zajmuje się wyłącznie nauką moralności i dobrego życia, lecz opiera na realnych wydarzeniach, które zostały opisane w księgach składających się na Pismo Święte. Oczywiście opisanych językiem swojej epoki z uwzględnieniem tamtejszych kontekstów, ale owe wydarzenia odwołują się do pewnej rzeczywistości. Każda zaś rzeczywistość może być poddawana badaniu. Właściwe jest stawianie jej pytań, metody naukowe są zaś jak najbardziej właściwe do próbowania udzielania na nie odpowiedzi.

Pozostało jeszcze 97% artykułu

RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Plus Minus
„Filmy na życie. Przewodnik na każdą okazję”: Filmoterapia
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Plus Minus
„Jednorożce. Pojedynek w chmurach”: Zblokowani tęczą
Plus Minus
„Portrety par niezwykłych”: Miłość od pierwszego szkicu
Plus Minus
„Sztuka pięknego życia”: Po prostu życie
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Sabina Pierużek-Nowak: Krwawe konsekwencje. Samice mają walczyć
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay