Aktualizacja: 13.12.2019 14:21 Publikacja: 13.12.2019 13:55
Foto: AFP
16-letnia szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg została wybrana „Człowiekiem roku” amerykańskiego tygodnika „Time”. Magazyn przyznaje swoje wyróżnienia od 1927 roku. Wybiera zwycięzcę lub zwycięzców, którzy w mijającym roku mieli największy wpływ na wydarzenia na świecie - niekoniecznie dobry. Przyznanie tytułu nastolatce skomentowano wczoraj w programie „Jedziemy” w TVP Info.
Gośćmi programu byli publicysta „Gazety Polskiej” Adrian Stankowski, raper Wujek Samo Zło i założyciel rockowej grupy Apteka Jędrzej Kodymowski.
- Poważnie nie chciałbym tego komentować. Tutaj mamy do czynienia z młodą osobą, która została tak dosyć mocno wpuszczona w tematy, które nie są w ogóle adekwatne do jej wieku - powiedział Kodymowski. Prowadzący, Michał Rachoń, stwierdził wówczas, że „ktoś decyduje, żeby ją wpuścić, również na okładkę magazynu”. - Jeżeli chodzi o okładkę „Time”, to mieliśmy tam różne postacie na przestrzeni lat, od połowy XX wieku do naszych czasów - dodał Kodymowski.
Rachoń w odpowiedzi zaznaczył, że „Greta Thunberg powinna się niepokoić”. - Zobaczmy w takim razie, kto na okładce magazynu „Time” w historii był. To oczywiście nie są wszyscy. Wśród ludzi roku znajdowali się Józef Stalin, chyba największy zbrodniarz w historii ludzkości, Adolf Hitler, w tym rankingu również wysoko, Nikita Chruszczow, no również krew na rękach, Michaił Gorbaczow, Ajatollah Chomeini, Władimir Putin - wymieniał Rachoń. - Wszyscy wymienieni bardzo troszczyli się o przyrodę, kochali bardzo sarenki - dodał Stankowski.
Prowadzący programu „Jedziemy” krótko wspomniał także, że na okładki „Time” trafiały też pozytywne postaci.
Prawda jest taka, że środki abonamentowe są obecnie przekazywane, a Radio Kraków Off posiada dwa źródła finansowania: przychody z opłat abonamentowych (mniej niż połowa kosztów) oraz przychody własne spółki (z obrotu prawami do audycji; z przekazów handlowych oraz z innych źródeł) – pisze KRRiT, odnosząc się do kontrowersyjnej sprawy prezenterów AI w rozgłośni OFF Radio Kraków.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Kształtowanie się przyszłości komunikacji w erze cyfrowej, zagadnienie sztucznej inteligencji, zarządzanie kryzysowe w miastach oraz inspirujące kampanie z całego świata będą jednymi z wielu tematów podczas tegorocznego Kongresu Local-SoMe’24.
Już 13 listopada br. w Renaissance Warsaw Airport Hotel w Warszawie odbędzie się szósta edycja konferencji Kod Innowacji, organizowana przez GS1 Polska. Tegoroczne wydarzenie realizowane będzie pod hasłem: „Technologia na czele zmian: Jak innowacje kształtują biznes i konsumenckie postawy”. Kod Innowacji to nie tylko spotkanie ekspertów, ale również konkurs, w którym aż 15 firm rywalizuje o prestiżową statuetkę Lidera Innowacji. Dodatkowo, trwa głosowanie internautów na Nagrodę Publiczności, w którym każdy może wesprzeć preferowany projekt.
Rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński przekazał, że wicemarszałek województwa śląskiego Bartłomiej S. został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA).
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Ministerstwo przyznaje, że „nie ma możliwości ustalenia”, którym konkretnie kościołom finansuje składki. Na liście mogą być wspólnoty o egzotycznych doktrynach, a nawet założone przez gangsterów – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Doktryna nuklearna Iranu może się zmienić, jeśli naród stanie w obliczu egzystencjalnego zagrożenia – powiedział Kamal Charrazi, doradca najwyższego duchowo-politycznego przywódcy Iranu Alego Chameneia.
Już nie tylko Indie i Chiny są istotnymi konsumentami energii w Azji. Na liczącego się gracza wyrasta też Azja Południowo-Wschodnia, wzrost popytu na energię z tego regionu w ciągu następnej dekady będzie jednym z największych na świecie. Dzieje się tak ze względu na rosnącą gospodarkę, rozwijającą się produkcję i coraz większą populację.
W ten czas zaduszny, czas płomyków na grobach ludzi wierzących i niewierzących w pozagrobowe życie, myślę o Wisławie Szymborskiej.
Ftalan, który jest wielu sztucznych tworzywach, farbach i klejach, ma dramatyczny wpływ na zdrowie i reprodukcję żywych organizmów. Naukowcy odkryli, że powoduje pęknięcia w niciach DNA, co prowadzi nawet do śmierci komórki.
Bez wsparcia mediów przyszłe wybory będą moderowane przez algorytmy mediów społecznościowych – alarmują szefowie polskich redakcji.
Najnowsze odkrycie naukowców może stanowić przełom w badaniach nad zmianami klimatycznymi. Wynika z niego, że rośliny pochłaniają o 31 proc. więcej dwutlenku węgla niż do tej pory sądzono. Kluczową rolę w tym procesie odgrywają lasy deszczowe. Omówienie wspomnianych badań przynosi magazyn „Nature”.
Według Najwyższej Izby Kontroli, gospodarowanie środkami uzyskanymi ze sprzedaży uprawnień EU ETS było zgodne z przepisami, ale nie chroniło w sposób wystarczający interesów budżetu państwa oraz powiązania poniesionych wydatków z redukcją emisji CO2.
W ciągu ostatniej dekady niektóre populacje jeża europejskiego – dobrze znanego w części Polski – skurczyły się o nawet jedną trzecią. „Trzeba zapobiec dalszemu pogarszaniu się statusu tego gatunku” – alarmują eksperci.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas