Telewizje kablowe do niedawna utrzymywały, że stosowana przez nie technologia przewodowa – światłowodowo-miedziana skrętka HFC i jej standard Docsis – ma przed sobą długie życie. Fakty są jednak takie, że kablówki, także w Polsce, coraz częściej podłączają nowych abonentów w technologii czysto światłowodowej (FTTH/GPON). Robią to, przy tym zwykle korzystając z dotacji unijnych lub łączy budowanych przez światłowodowych hurtowników. Wyjątkiem jak na razie jest wielkopolska grupa Inea, która przestawiła się na światłowód.
Na dużo bardziej istotną zmianę zdecydowali się Grupa Liberty Global, właściciel UPC Polska, i hiszpańska Telefonica. Należący do nich operator konwergentny Virgin Media O2, działający w Wielkiej Brytanii, ogłosił, że zamiast modernizować sieć do najnowszej wersji standardu Docsis, do 2028 r. zbuduje sieć światłowodową, w której zasięgu będzie 15,5 mln gospodarstw domowych.
Mike Fries, prezes Liberty Global, zapewnia wprawdzie, że to nie oznacza automatycznie, iż tą drogą pójdą także inne spółki z portfela grupy, ale kierunek został oficjalnie wyznaczony.
Stało się to po tym, jak Virgin Media O2 po raz pierwszy zaprezentowała wyniki finansowe jako organizm złożony z kablówki i sieci komórkowej. Zważywszy że w Polsce także szykuje się taki mariaż – Iliad, właściciel Playa złożył wstępną ofertę na UPC Polska – nie można wykluczyć analogicznego planu inwestycyjnego i na naszym rynku.
Tym bardziej że – jak uczy niedawna historia – występujące o zgodę urzędu antymonopolowego firmy mogą traktować modernizację infrastruktury jako dodatkowy argument w dyskusji.