Linie lotnicze tną koszty. Pasażerowie to poczują

Nie ma wątpliwości, że drastyczne ograniczenie dochodowych połączeń z powodu koronawirusa przyniesie spadek przychodów linii lotniczych. Według IATA będzie to ok. 30 mld dolarów.

Aktualizacja: 26.02.2020 16:08 Publikacja: 26.02.2020 14:59

Linie lotnicze tną koszty. Pasażerowie to poczują

Foto: Bloomberg

Teraz przewoźnicy zastanawiają się, jakie koszty można zredukować, żeby, choć trochę zmniejszyć straty. A ich jedynym sprzymierzeńcem jest w tej sytuacji tańsze paliwo, bo ropa jest znacznie tańsza, niż przed wybuchem kryzysu.

Czytaj także: Koronawirus miażdży kina. Kto na tym zyskuje

Holenderski KLM już zapowiedział, że wstrzyma się ze zwiększaniem zatrudnienia, nie będzie też już zatrudniał zewnętrznych konsultantów. Zmniejszone zostaną wydatki na IT, nie będzie w tym roku zaplanowanych remontów pomieszczeń biurowych, a wszystkie plany wyjazdowe zostaną drastycznie ograniczone. Zdaniem wiceprezesa KLM ds. finansowych, Erika Swelheima tylko w ten sposób można, choć częściowo zrekompensować straty. „Zwracamy uwagę wszystkich pracowników na to, by możliwie najbardziej ograniczyli wszystkie możliwe koszty do stopnia, w którym nie będzie to zagrażało bezpieczeństwo operacji " - napisał Swelheim w okólniku do pracowników, których namawia, aby wykorzystali w tej chwili swoje tegoroczne urlopy, bo popyt na podróże lotnicze spowodował ograniczenie siatki. I nie ukrywa, że tegoroczny zysk będzie pod wielką presją.

Czytaj także: Nouriel Roubini: Koronawirus wywoła duży szok dla gospodarki

Wstrzymanie rekrutacji nowych pracowników i kolejny przegląd kosztów, jakie mogą zostać zmniejszone zapowiedziała także niemiecka Lufthansa. Tych pracowników, którzy są już w tej chwili zatrudnieni przewoźnik namawia na skorzystanie z możliwości wzięcia bezpłatnych urlopów.

Serwis na pokładzie, oficjalnie z powodu zminimalizowania kontaktu załogi z pasażerami, tną linie azjatyckie. Bardzo dobrze oceniana linia Cathay Pacific z Hongkongu poinformowała, że pasażerowie klasy biznes i pierwszej otrzymają w tej chwili podczas rejsu jedynie butelkę wody, a w klasie ekonomicznej po papierowym kubeczku z wodą.

Wiadomo także, że chińskie linie lotnicze nie będą w stanie przetrwać kryzysu bez wsparcia państwa i władze już zapowiadają taką pomoc. Swoim przewoźnikom pomoże także Singapur, który zapowiada wpompowanie kilku miliardów dolarów w transport lotniczy oraz w branże turystyczną.

Transport
Duża awaria systemu e-Toll. Kierowcy w całym kraju zgłaszają problemy
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Transport
Polskie tiry ostro hamują. Przewoźnikom zaciska się pętla zadłużenia
Transport
Wygrana Trumpa wyhamuje rynek samochodów elektrycznych
Transport
Rusza plan rozbudowy autostrady A2. „Skomplikowana czasowa organizacja ruchu”
Materiał Promocyjny
Najszybszy internet domowy, ale także mobilny
Transport
Huti atakują nawet samoloty. Linie lotnicze omijają Morze Czerwone
Materiał Promocyjny
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej ubezpieczeni