Mieszkańcowi Lublina odmówiono wydania leków, bo recepta była za wąska o 3 mm. Farmaceutka tłumaczyła, że zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 13 kwietnia 2018 roku w sprawie recept minimalne wymiary papierowej recepty na leki refundowane to 200 mm na 90 mm. I że może wydać lek, ale za pełną odpłatnością.
Epistoła na odwrocie
Tłumaczyła, że jeśli wyda lek ze zniżką, Narodowy Fundusz Zdrowia miałby podstawy do cofnięcia refundacji, którą musiałaby pokryć apteka. Pacjent nie zapłacił 100 proc. ceny, bo lubelska apteka porozumiała się z lekarką, która obiecała wystawić kolejną, tym razem poprawną receptę. Takich sytuacji jest jednak więcej. – Coraz częściej odsyłam pacjentów z powrotem do lekarza, bo skreślając jeden z leków, podpisał się tylko w jednej linijce. I starsza pani o lasce musi dwa razy chodzić po leki, choć jest to ponad jej siły – mówi aptekarka z Woli. I wyjaśnia, że wielu osób nie stać na 100-proc. odpłatność za leki.
Wymóg dotyczący wymiaru druku to niejedyna kontrowersyjna pozycja nowego rozporządzenia. Par. 10 przewiduje wiele sytuacji, w których farmaceuta może wydać refundowany lek na nieprawidłowo wypisaną receptę. Warunkiem jest jednak szereg czynności biurokratycznych. I tak, jeśli PESEL na recepcie wypisany jest nieczytelnie, aptekarz może poprosić pacjenta o dowód i na odwrocie wpisać prawidłowe dane. Jeśli zaś lekarz zapomni wpisać ilości leku, może wydać jego najmniejsze opakowanie dopuszczone do obrotu, a gdy lekarz nie wpisał ilości, ale zanotował sposób dawkowania i okres stosowania, może sobie tę ilość wyliczyć. Każda taka „korekta" wymaga jednak szeregu wpisów na rewersie recepty, potwierdzanych podpisem i pieczątką farmaceuty, choć często brakuje na nie miejsca.
Kolejny nowy wymóg to dopisanie na odwrocie międzynarodowego kodu jednoznacznie identyfikującego produkt EAN, który jest równoznaczny z kodem kreskowym.
Aptekarze krytykują także nowy wymóg wprowadzany w par. 7 ust. 9, który po całkowitym zrealizowaniu wszystkich pozycji na recepcie wymaga na rewersie stosownej adnotacji z podaniem daty i godziny całkowitej realizacji recepty. Tymczasem wydawałoby się, że wystarczy dotychczas dołączany do recepty wydruk otaksowania z datą i godziną oraz nadrukiem „zrealizowano w całości".