Koronawirus w Polsce. Przybywa objętych kwarantanną. Najwyższy wzrost od 37 dni

Drugi dzień z rzędu spadła liczba zakażonych koronawirusem pacjentów w polskich szpitalach i wzrosła liczba hospitalizowanych wymagających respiratorów. Odnotowano najwyższy od ponad miesiąca dobowy wzrost liczby osób objętych kwarantanną.

Aktualizacja: 18.02.2021 10:13 Publikacja: 18.02.2021 00:51

Koronawirus w Polsce. Przybywa objętych kwarantanną. Najwyższy wzrost od 37 dni

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

zew

Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowanych w Polsce jest 12 188 osób. Od środy liczba pacjentów spadła o 37. W ujęciu siedmiodniowym odnotowano spadek liczby hospitalizowanych z COVID-19 wynoszący 39.

O 110 spadła liczba istniejących "covidowych" łóżek szpitalnych. Dla osób zakażonych koronawirusem pozostało 14 148 wolnych łóżek (53,72 proc. wszystkich "covidowych").

Czytaj także: Polska 2050: 114 dni temu rząd zamknął gastronomię na dwa tygodnie

Obecnie 1 295 osób - o 9 więcej niż dzień wcześniej - wymaga respiratora. W ciągu tygodnia liczba osób wymagających respiratorów wzrosła o 2,21 proc.

Dla pacjentów z COVID-19 pozostały 1 332 wolne respiratory - 50,7 proc. wszystkich dostępnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

Czytaj także: Koronawirus. Prezes PSL o obostrzeniach: Rząd powinien uruchomić wszystko

Od 23 października Ministerstwo Zdrowia informuje, ile łóżek i respiratorów jest w polskim systemie ochrony zdrowia dla pacjentów z COVID-19. Jak przekazano w czwartek, obecnie zasoby te wynoszą 26 336 łóżek i 2 627 respiratorów.

Biorąc pod uwagę liczbę wszystkich oraz zajętych łóżek "covidowych", w ciągu doby w systemie ubyły 73 wolne miejsca dla pacjentów z COVID-19. W tym samym okresie liczba dostępnych respiratorów spadła o 18.

W porównaniu ze stanem sprzed 24 godzin, w naszym kraju liczba osób objętych kwarantanną z uwagi na koronawirusa wzrosła o 12,8 tys. i wynosi 153 920. W ujęciu siedmiodniowym wzrost wynosi 9,3 tys. Ostatni raz liczba objętych kwarantanną była wyższa 31 stycznia, a dobowy wzrost - 12 stycznia.

Od środy liczba ozdrowieńców wzrosła w Polsce o 4 tys., w ciągu tygodnia - o 34,5 tys. Za ozdrowiałych uznano w sumie 1 358 666 zakażonych.

Dowiedz się więcej: Niepożądane odczyny po szczepieniu przeciw COVID-19, szkoła odwołała zajęcia

Według danych z 17 lutego, w naszym kraju pod kątem koronawirusa przebadano ponad 9,33 mln próbek pobranych od ponad 9,04 mln osób. W ciągu ostatnich siedmiu dni badano średnio 44 tys. próbek dziennie. Dla porównania, w tygodniu kończącym się 8 listopada wartość ta przekraczała 68 tys., a w tygodniu kończącym się 28 grudnia była niższa niż 24 tys.

Liczba aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wynosi 205 398.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy.

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Diagnostyka i terapie
Katarzyna Kacperczyk: Pacjent to nie tylko leki i terapie
Diagnostyka i terapie
Konkurencyjność ma służyć pacjentom
Diagnostyka i terapie
Mamy olbrzymi problem dziury w budżecie NFZ. Tymczasem system prywatny gwarantuje pacjentom coraz lepszą dostępność
Diagnostyka i terapie
Rak prostaty. Komu jeszcze grozi seryjny zabójca?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Diagnostyka i terapie
Cyfrowe narzędzia w patomorfologii przyspieszają diagnozowanie raka
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku