Obserwując sytuację polityczną dotyczącą brexitu, można przypuszczać, że jest on bardzo prawdopodobny, choć dopóki nie nastąpi, nie jest pewny.
Przyjęcie w drugim czytaniu 22 października br. przez Izbę Gmin projektu ustawy o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (European Union Withdrawal Agreement Bill 2019–20) i przedłużenie przez UE terminu brexitu do 31 stycznia 2020 r. (ang. flextension) oddalają ryzyko brexitu bez umowy, jednak go całkowicie nie eliminują. Trzeba mieć bowiem na względzie, że ratyfikacja przez rząd Wielkiej Brytanii umowy o wystąpieniu może nastąpić dopiero po uchwaleniu przez brytyjski parlament ustawy implementującej wynegocjowane porozumienie do krajowego porządku prawnego. Na obecnym etapie projekt ustawy o wystąpieniu zostanie skierowany do komisji na obrady nad jego tekstem i poprawkami, potem powróci do Izby Gmin w celu debaty, zgłaszania kolejnych poprawek, a także trzeciego czytania i głosowania. Następnie podobna procedura odbędzie się w Izbie Lordów. Nie ma pewności, że brytyjski parlament tę ustawę ostatecznie uchwali.
Czytaj także: Możliwy brexit 31 października 2019 a sprawy celne
Przyjąwszy, że umowa o wystąpieniu zostanie ratyfikowana przez Wielką Brytanię i UE, bez zmian pozostaje długość okresu przejściowego, przed zakończeniem którego Wielka Brytania i UE powinny wynegocjować i ratyfikować nowe porozumienie ustalające ich wzajemne relacje. Według aktualnego brzemienia umowy o wystąpieniu termin ten kończy się 31 grudnia 2020 r. i może być jednokrotnie przedłużony na rok lub dwa lata. Tak więc, nawet jeśli porozumienie o wystąpieniu zostanie ostatecznie ratyfikowane, nadal jest możliwość, że brexit nastąpi bez umowy, jeśli strony nie dojdą w okresie przejściowym do porozumienia co do sposobu uregulowania wzajemnych relacji po brexicie.
Bez umowy
Ważne jest w tym kontekście przypomnienie, co zmieni brexit bez umowy dla polskiego konsumenta kontraktującego z brytyjskim przedsiębiorcą przez internet. Aktualnie prawa konsumenta przy zakupach online są w państwach członkowskich UE zbliżone (harmonizacja minimalna), np. przy rękojmi za wady lub ujednolicone (pełna harmonizacja), np. przy obowiązkach informacyjnych i prawie odstąpienia. Ułatwia to zawieranie transgranicznych umów online, zapewniając pewność i jednolitość praw i obowiązków stron.