John Mackey zarządza siecią sklepów Whole Foods, która oferuje zdrową żywność. Sieć od kilku lat należy do giganta e-handlu, koncernu Amazon. W listopadzie Mackey rozmawiał z Freakonomics Radio między innymi o zdrowiu i opiece zdrowotnej. Być może z powodu wyborów w USA, być może z innych powodów, ta rozmowa nie miała wtedy szerszego oddźwięku, ale teraz serwis CNBC zwrócił na to uwagę.
- Mówiąc szczerze o opiece zdrowotnej, uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest nie potrzebować opieki zdrowotnej. A najlepszym sposobem na to jest zmiana sposobu odżywiania, życia i diety. Nie ma powodu, by ludzie nie mogli być zdrowi i żyć dłużej. Kilka leków nie rozwiąże problemu – twierdził Mackey w rozmowie z Freakonomics Radio.
Szef Whole Foods zwracał przy tym uwagę, że 71 procent Amerykanów ma nadwagę, a blisko 43 procent jest otyła. Jego zdaniem wynika to ze złych wyborów co do sposobu odżywiania. Mackey ma prostą receptę na to, by Amerykanie byli zdrowsi – powinni się lepiej odżywiać. I nie jest to pierwszy raz, gdy tak otwarcie o tym mówi. Już w 2009 roku stwierdzał publicznie, że lepsze wybory żywieniowe są alternatywą dla poszerzania publicznego systemu opieki zdrowotnej.
Wraz z propozycjami zmiany diety, szef Whole Foods, w trakcie pandemii koronawirusa, ściął w 2020 roku koszty ubezpieczenia zdrowotnego w swojej firmie. Dotychczas uprawnieni do skorzystania z firmowego ubezpieczenia zdrowotnego pracownicy niepełnoetatowi przestali mieć taką możliwość. W USA nie ma publicznego systemu ubezpieczeń zdrowotnych w europejskim rozumieniu. Pracobiorcy w większości albo muszą sami wykupić ubezpieczenie (co nawet po wprowadzeniu ułatwień w ramach Obamacare jest kosztowne) albo są zależni od oferowanych przez pracodawców programów ubezpieczeń. W efekcie miliony obywateli USA nie mają żadnego ubezpieczenia zdrowotnego lub mają takie, które nie pokrywa większości kosztów leczenia.
Whole Foods deklarowało, że mniej niż 2 procent pracowników sieci zostało dotkniętych zmianą w systemie ubezpieczeń zdrowotnych dla pracowników. Przed tą zmianą Whole Foods była jedną z relatywnie nielicznych firm oferujących ubezpieczenia zdrowotne także pracownikom pracującym na część etatu.