Unia chce odejść od węgla i od subwencji

Kraje Unii Europejskiej mogą ogłosić 25 stycznia o stopniowej rezygnacji z węgla w energetyce i o zaprzestaniu subwencjonowania surowców kopalnych, bo zmiana klimatu staje się główną częścią jej polityki zagranicznej — wynika z projektu dokumentu.

Publikacja: 24.01.2021 15:15

Unia chce odejść od węgla i od subwencji

Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski

Komunikat, jaki ministrowie krajów Unii zamierzają ustalić w ten poniedziałek, ma przedstawiać agresywne podejście w dyplomacji dotyczącej klimatu — zniechęcając inne kraje do inwestowania w paliwa kopalne i dążąc do tworzenia ambitnych sojuszy z ważnymi gospodarczo krajami, aby przyspieszyć ograniczanie emisji spalin — pisze Reuter. Chiny, Japonia i RPA zobowiązały się zmniejszyć docelowo do zera emisje związków węgla, obiecywał to także w kampanii wyborczej Joe Biden. Jednak Unia Europejska jest jednym z nielicznych podmiotów gospodarczych, który uznał, że jej długoterminowy cel klimatyczny wymaga pilnych działań w obecnej dekadzie. Bieżące plany innych krajów na świecie nie doprowadzą do dość szybkiego zmniejszenia emisji spalin, mającego zapobiec katastrofalnej zmianie klimatu.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Biznes
Polska Moc Biznesu: w centrum uwagi tematy społeczne i bezpieczeństwo
Biznes
Zyski z nielegalnego hazardu w Polsce zasilają francuski budżet? Branża alarmuje
Materiał Promocyjny
Kongres Polska Moc Biznesu 2024: kreowanie przyszłości społeczno-gospodarczej
Biznes
Domy po 1 euro na Sardynii. Wioska celuje w zawiedzionych wynikami wyborów w USA
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Litwa inwestuje w zbrojeniówkę. Będzie więcej pocisków dla artylerii