Wielkie zakupy złota przez NBP

Narodowy Bank Polski w tym i ubiegłym roku kupił łącznie 126 ton złota, czyli zwiększył swoje zasoby o ponad 120 proc. i wynoszą one już 229 ton. Do Polski wróci prawie połowa naszych zasobów tego kruszcu.

Aktualizacja: 05.07.2019 21:13 Publikacja: 05.07.2019 13:44

Wielkie zakupy złota przez NBP

Foto: NBP

Bank centralny zrealizował strategiczne decyzje zarządu o znacznym zwiększeniu zasobów złota w rezerwach dewizowych. W ubiegłym roku zakupiono 25,7 tony, a w tym roku kupiono dalsze 100 ton. Od września ubiegłego roku złoto podrożało o blisko 18 proc., od początku tego roku o ponad 10 proc., do 1415 USD za uncję, najwyższego poziomu od początku 2013 r.

Strategiczna decyzja

NBP tłumaczy, że złoto jest „najbardziej rezerwowym" z aktywów rezerwowych: dywersyfikuje ryzyko geopolityczne i stanowi swoistą kotwicę zaufania, szczególnie w czasach napięć i kryzysów. Jednak według banku centralnego w przypadku Polski to wyjątkowo dobra sytuacja gospodarcza i stały, silny przyrost rezerw dewizowych (o ponad 30 mld euro w ciągu ostatnich pięciu lat) pozwoliły na zwiększenie polskich zasobów złota, które ma wzmacniać wiarygodność i zabezpieczać siłę finansową naszego kraju nawet w skrajnie niekorzystnych warunkach.

Za decyzją o zakupach złota przemawiało również porównanie z innymi krajami. Polska zajmowała dotychczas 21. miejsce na świecie pod względem posiadanych rezerw dewizowych i 34. pod względem zasobów złota. Dzięki zakupom zrealizowanym w ostatnich 12 miesiącach NBP przesunął się z 34. na 22. pozycję wśród banków centralnych na świecie i z 15. na 11. miejsce w Europie, wyprzedzając wszystkie kraje regionu.

Również udział złota w rezerwach dewizowych NBP kształtował się poniżej średniej dla wszystkich banków centralnych (10,5 proc.) i znacznie poniżej średniej w krajach europejskich (20,5 proc). Zakup złota pozwolił więc nie tylko zwiększyć bufor bezpieczeństwa finansowego kraju, ale także zbliżyć NBP pod względem udziału złota w rezerwach dewizowych do średniej w bankach centralnych na świecie.

Banki centralne na świecie mają łącznie ok. 30 tys. ton złota. Najwięcej mają USA (8,1 tys. ton), Niemcy (3,4 tys. ton) oraz kolejno Włochy, Francja, Rosja i Chiny – wszystkie po ok. 2 tys. ton. Zasoby złota w posiadaniu NBP są niemal dwukrotnie większe niż w Szwecji (126 ton), nieco większe niż Belgii (227 tony) i zbliżone do Austrii i Hiszpanii (280 ton).

NBP wskazuje, że podobnie postępują też banki centralne innych krajów rozwijających się, które w ubiegłym roku zwiększyły stan posiadania kruszcu łącznie o ponad 500 ton.

100 ton złota wróci do Polski

Jako składnik oficjalnych aktywów rezerwowych, złoto NBP spełnia międzynarodowe standardy czystości i ma postać sztab London Good Delivery. Złoto NBP w Banku Anglii jest utrzymywane na tzw. allocated account, czyli każda sztaba przypisana do rachunku NBP jest jednoznacznie identyfikowalna, posiada unikatowy numer seryjny i znak rafinera.

Banki centralne dążą z reguły do dywersyfikacji miejsc przechowywania złota, m.in. w celu ograniczania ryzyka geopolitycznego, którego konsekwencją mogłaby być na przykład utrata dostępu lub ograniczenie możliwości swobodnego dysponowania złotem utrzymywanymi za granicą.

Ze względu na znaczne zwiększenie polskich zasobów złota i biorąc pod uwagę praktykę innych banków centralnych, zarząd NBP zdecydował o przeniesieniu połowy obecnych zasobów (około 100 ton), do skarbców NBP. Operacja została już zakomunikowana Bankowi Anglii i ma zostać przeprowadzona zgodnie z harmonogramem zapewniającym bezpieczeństwo tej operacji.

Banki
OZE, magazyny energii, wodór i wychwytywanie CO2 na celowniku EBOR w Polsce
Banki
SBB: po kredytach frankowych czas na walkę z kredytami złotowymi
Banki
Dobre wyniki gigantów finansowych z Wall Street
Banki
Od sprawy beznadziejnej do pełnego sukcesu. Dziesięć lat walki frankowiczów
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Banki
Rekordowy zysk banku centralnego Szwajcarii. 16 mld franków do podziału
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego