W Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli konsorcjum E-RIHS.PL (Polskie Konsorcjum dla Badań nad Dziedzictwem Kulturowym) oraz Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Rozmowy zainaugurowały realizację projektu, dzięki któremu możliwe będzie dokładne określenie pochodzenia wybranych zabytków z XVII-wiecznych wraków z Zatoki Gdańskiej.
– Infrastruktura E-RIHS.PL pozwala naukowcom na kompleksowe podejście do konserwacji zabytków i połączenie działań z zakresu nauk ścisłych i humanistycznych. Dzięki niej uzyskamy dodatkowe informacje o XVII-wiecznych frachtach z Gdańska – zaznacza kierownik projektu dr Katarzyna Schaefer z Narodowego Muzeum Morskiego. – Liczymy też, że dzięki temu projektowi poszerzymy wiedzę o metodach konserwacji materiałów tworzących obiekty zabytkowe – podkreśla.
Wśród zabytków, które zostaną poddane badaniom, znajdują się m.in. szklane butelki z wraku F53.30 zwanego „Szklanym". Butelki mają cynowe zakrętki, a na niektórych widnieją znaki jednego z XVII-wiecznych gdańskich konwisarzy (rzemieślników wyrabiających przedmiotów z cyny i spiżu). Analizie zostaną też poddane ołowiane wlewki z charakterystycznymi puncami w postaci serduszek z wraku F53.26 „West B".