Znaleziono szczątki ludzi na terenie byłego poligonu pod Łodzią

Naukowcy z IPN oraz z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego znaleźli na terenie dawnego poligonu wojskowego Brus koło Łodzi szczątki kilku osób. Czy wśród nich jest legendarny dowódca?

Publikacja: 11.10.2024 18:13

Prace poszukiwawcze prowadzone na terenie dawnego poligonu wojskowego Brus koło Łodzi.

Prace poszukiwawcze prowadzone na terenie dawnego poligonu wojskowego Brus koło Łodzi.

Foto: IPN

Zakończyły się prace poszukiwawcze na terenie poligonu Brus, które rozpoczęły się 16 września. Celem było odnalezienie miejsc potajemnych pochówków szczątków ofiar zbrodni niemieckich i powojennych komunistycznych.

IPN informuje o odnalezieniu szczątków dziewięciu osób. Badacze mają nadzieję, że być może wśród nich znajdują się szczątki kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”, jednego z dowódców antykomunistycznego podziemia.

Gdzie prowadzone były poszukiwania szczątków

Badania prowadzone były w pobliżu dawnej strzelnicy, gdzie w okresie okupacji Niemcy wykonywali egzekucje i grzebali ciała zamordowanych Polaków. Po wojnie teren ten był także wykorzystywany przez polską bezpiekę. Według zachowanych relacji mogło tam dochodzić do potajemnych pochówków ciał zamordowanych żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Czytaj więcej

IPN poszuka miejsca spoczynku „Warszyca”

To w tym miejscu, na podstawie wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi miał zostać rozstrzelany 19 lutego 1947 r. Stanisław Sojczyński „Warszyc”, żołnierz AK, twórca Konspiracyjnego Wojska Polskiego i jego pięciu podkomendnych.

Archeolodzy i naukowcy z IPN znaleźli rzeczy osobiste ofiar zbrodni

Podczas prowadzonych prac odnaleziono kilka jam grobowych. Obok szczątków naukowcy znaleźli rzeczy osobiste m.in. obuwie, pozostałości ubrań, grzebień, szczoteczka do zębów, protezy zębowe, okulary, dewocjonalia oraz guziki z orzełkiem czyli z wojskowego płaszcza. Prace na poligonie zabezpieczali saperzy z I Batalionu Kawalerii Powietrznej w Leźnicy Wielkiej.

Prace na terenie tego poligonu prowadzone są już od 2008 roku. Na terenie tego poligonu znaleziono już szczątki ponad stu osób, ofiar zbrodni niemieckich i powojennego aparatu bezpieczeństwa.

Dzięki tym pracom tożsamość odzyskali m.in. zasłużeni mieszkańcy Łodzi: Władysław Krzemiński, Stanisław Sapociński, Henryk Szulc i Tomasz Wilkoński.

Kim był, i jak zginął kapitan Sojczyński „Warszyc”

Naukowcy mają też nadzieję, że są tam szczątki Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”, legendarnego dowódcy AK (był m.in. szefem Kedywu w obwodzie Radomsko, dowodził batalionem 27. Pułku Piechoty AK), który po wojnie kontynuował działalność w organizacji Konspiracyjne Wojsko Polskie. Został on aresztowany przez ubeków w Częstochowie. W grudniu 1946 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Łodzi skazał go na karę śmierci (oskarżał go prokurator Czesław Łapiński, ten sam, który wnosił o karę śmierci dla rotmistrza Witolda Pileckiego). Wyrok został wykonany w lutym 1947 r., a ciało zabitego pochowane w bezimiennej mogile. W 2009 r. „Warszyc" został decyzją prezydenta Lecha Kaczyńskiego awansowany do stopnia generała brygady.

Dopiero po przeprowadzeniu badań antropologicznych i genetycznych będzie wiadomo czy teraz odnaleziono szczątki tego żołnierza. 

Klęski żywiołowe
Jakie zabytki zniszczyła powódź na południu Polski?
Historia Polski
Polskie skarby odnalezione w zagranicznych bibliotekach
Polityka
Kozubal: Instytut Pileckiego zajmie się wyszynkiem, a muzeum nie ma siedziby
Kraj
Podcast „Pałac Prezydencki”: Jak powstają zdjęcia, które przechodzą do historii?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Kraj
Polscy seniorzy: czują się młodziej niż wskazuje metryka, chętnie korzystają z Internetu i boją się biedy, wykluczenia i niedołężności