Aktualizacja: 20.04.2020 10:08 Publikacja: 19.04.2020 17:55
Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński
Platforma Obywatelska postanowiła wreszcie ubrudzić sobie ręce. To dobry znak. Największa partia opozycyjna, próbując porzucić strategię wyniosłego milczenia, wyjdzie w poniedziałek z propozycją dotyczącą wyborów prezydenckich. Zaakceptuje więc smutną prawdę, że to PiS, zwycięzca wyborów, rozdaje polityczne karty.
Borys Budka deklaruje, że będzie konsultował swój plan ze wszystkimi, ale w praktyce sprowadza się to do rozmów z Jarosławem Gowinem. Tylko szef Porozumienia może bowiem sprawić, że jakiekolwiek wyjście z patowej sytuacji wyborczej stanie się realne. Należy położyć szczególny nacisk na słowo „może", ponieważ liczby kindżałów Porozumienia nikt nie może być pewien.
Mogłoby się wydawać, że prezydenci USA poparzyli sobie paluchy przy próbach porządkowania Bliskiego Wschodu na tyle dużo razy, że więcej tego nie zrobią. Dlatego takim szokiem dla świata jest plan/propozycja (w sumie nie wiadomo) Donalda Trumpa wobec Strefy Gazy.
Wkroczyliśmy w epokę ostrej globalnej konkurencji w zakresie dostępu do energii, dostępu do surowców, do nowych technologii. W tym kontekście potrzebujemy zmiany sposobu myślenia, jeśli chodzi o dostęp do wody.
Nauka nie istnieje sama dla siebie – istnieje dla społeczeństwa, które ją finansuje. Fundamentalna dla niej idea autonomii uległa w Polsce wypaczeniu i przerodziła się w częsty brak odpowiedzialności instytucji naukowych za wydatkowanie publicznych pieniędzy – pisze Andrzej Dybczyński, były prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.
To my w XXI w. odczujemy skutki pańskiej XX-wiecznej polityki energetycznej. Chciałabym, żeby potraktował pan głos młodego pokolenia poważnie – apeluje aktywistka klimatyczna Maya Ozbayoglu do premiera Donalda Tuska.
Czy Jerzy Owsiak może sobie wybierać komercyjnych partnerów ze szkodą dla Telewizji Republika? Może, choć nie jest to całkiem eleganckie.
Pozew w trybie wyborczym przeciwko posłowi Polski 2050 Sławomirowi Ćwikowi złożył kandydat Konfederacji w wyborach prezydenckich Sławomir Mentzen. To pierwszy taki przypadek podczas tej kampanii prezydenckiej
Trzeba bronić strefy Schengen. Uszczelniać trzeba zewnętrzne granice Unii a nie wewnętrzne. Nie jesteśmy jako Polska gotowi na przyjęcie euro i nie ma takich planów – mówi Rafał Trzaskowski, kandydat KO na prezydenta Polski w dużym wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.
Po dziewięciu latach do Platformy Obywatelskiej ponownie zapisał się były wicemarszałek Sejmu i działacz opozycji demokratycznej Stefan Niesiołowski. Razem z nim do nowego koła w Łodzi wstąpili: były wiceminister skarbu w rządzie Leszka Millera Józef Woźniakowski oraz była wiceprezydent Łodzi Agnieszka Nowak.
Nie powstanie zwarty pas fortyfikacji przy wschodniej granicy, za to zostaną stworzone warunki do budowy umocnień. Nie ma się co spodziewać fajerwerków.
Podczas spotkania z wyborcami w Augustowie Karol Nawrocki – popierany przez PiS kandydat na prezydenta – zapowiedział doprowadzenie do obniżenia cen energii elektrycznej o 33 proc. w ciągu stu dni od objęcia przez siebie urzędu.
Gospodarka amerykańska przestała spełniać oczekiwania zwykłych ludzi – z tego wziął się Donald Trump. Ludzie uważają, że od niego bierze się całe zło, tymczasem on jest skutkiem zła – w wymiarze społecznym, politycznych, gospodarczym – które powstało wcześniej - mówi „Rzeczpospolitej” dr hab. Włodzimierz Batóg, profesor w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.
Szef MSWiA Tomasz Siemoniak oraz minister sprawiedliwości Adam Bodnar przygotowują „plan dalszych zdecydowanych reakcji na przestępczość obcokrajowców w Polsce”. Sprawa dotyczy „szczególnie przestępczości zorganizowanej i w agresywnych formach”.
„Jak ocenia Pani/Pan dokonania Adama Bodnara na stanowisku ministra sprawiedliwości?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas