Dwóch na trzech dorosłych Polaków nie podejmuje nawet raz w miesiącu aktywności fizycznej – wynika z MultiSport Index, corocznego raportu aktywności fizycznej Polaków.
Jak czytamy w raporcie, na przestrzeni ostatnich pięciu lat wskaźnik aktywności fizycznej utrzymuje się na podobnym poziomie – blisko dwóch na trzech ankietowanych deklaruje, że są aktywni co najmniej raz w miesiącu (64 proc. w tym roku). Gdy jednak zawęzi się te wyniki do ćwiczących raz w tygodniu i wykluczy tych, którzy np. przemieszczają się na rowerze i spacerują, odsetek osób aktywnych spada do mniej niż połowy (48 proc.). Co więcej, z badania wynika, że dwóch na trzech ankietowanych (64 proc.), którzy jako jedyną swoją aktywność deklarują spacery, jest przekonanych, że to „zupełnie wystarczająca” dawka sportu w ich życiu.
– Brak regularnej aktywności fizycznej jest w kontekście ewolucji nowością dla ludzkiego organizmu i może zwiększać podatność na wiele chorób – wyjaśnia dr Iwona Piątkowska, specjalistka nauki o kulturze fizycznej w zakresie nauk biomedycznych. – Aktualnie większość wizyt lekarskich związana jest z tzw. chorobami cywilizacyjnymi, które określane są także „chorobami stylu życia”. Zależne od naszych codziennych nawyków elementy stylu życia to np. sen, żywienie i poziom aktywności fizycznej. Społeczeństwo bardziej aktywne fizycznie to społeczeństwo zdrowsze, a co za tym idzie – mniej pacjentów w poradniach diabetologicznych czy kardiologicznych. Aktywność fizyczna nie powinna podlegać negocjacjom – tak jak mało komu przychodzi do głowy, żeby negocjować częstotliwość mycia zębów – tłumaczy.
Czytaj więcej
Na przekór trendom wywołanym inflacją i cięciu wydatków Polacy chcą wydawać coraz więcej na fitness. Choć spadają już wydatki na wiele kategorii, także spożywczych, to w salonach fitness i sklepach ze sprzętem ruch jest coraz większy.
Szacuje się, że obecnie na cukrzycę cierpi w Polsce ok. 2 mln osób. Z kolei schorzenia kardiologiczne – takie jak np. niewydolność serca – dotykają ponad miliona osób.