Popularne suplementy witamin i minerałów nie działają?

Najczęściej używane preparaty witaminowe ani nie pomagają zapobiegać chorobom sercowo naczyniowym, ani nie wspomagają ich leczenia – wynika z najnowszych badań. Wyjątkiem jest kwas foliowy, który może zmniejszać ryzyko udaru.

Publikacja: 06.06.2018 14:48

Popularne suplementy witamin i minerałów nie działają?

Foto: AdobeStock

Miliony osób codziennie łykają rozmaite witaminy i minerały w nadziei, że to poprawi ich zdrowie i zmniejszy ryzyko chorób cywilizacyjnych, m.in. schorzeń układu krążenia. Niestety badania przeprowadzone przez naukowców z kanadyjskiego Uniwersytetu w Toronto wykazały, że nie przynosi to praktycznie żadnych korzyści zdrowotnych, a w niektórych przypadkach może nawet zaszkodzić. Wyniki te opublikował ostatnio Journal of the American College of Cardiology.  

Zespół badacz kierowany przez profesora Davida Jenkinsa przeprowadził systematyczny przegląd i metaanalizę 179 randomizowanych badań dotyczących suplementacji witamin i składników mineralnych, opublikowanych od stycznia 2012 r. do października 2017 r. Badania obejmowały preparaty multawitaminowe, które zawierają większość witamin i minerałów, a także suplementy poszczególnych witamin – A, B1, B2, B3 (niacyna), B6, B9 (kwas foliowy), C, D , E, A, ß-karoten oraz minerałów – wapnia, żelaza, cynku, magnezu i selenu.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Zdrowie
Powstała pierwsza lista leków krytycznych. Ministerstwo Zdrowia chce zabezpieczyć pacjentów
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Ochrona zdrowia
Współpraca, determinacja, ludzie i ciężka praca
Zdrowie
"Czarodziejska różdżka" Leszczyny. Bez wotum nieufności wobec minister zdrowia
Zdrowie
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży - o co zadbać i czego się wystrzegać