Zmiany w finansowaniu leczenia bez konsultacji

Przedsiębiorcy domagają się wysłuchania publicznego. Chodzi o zmiany uszczuplające środki na świadczenia opieki zdrowotnej.

Publikacja: 14.11.2022 18:33

Ratownicy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Ratownicy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Lokaj

Federacja Przedsiębiorców Polskich skierowała do Marszałek Sejmu i Marszałka Senatu prośby o przeprowadzenie wysłuchania publicznego projektu nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Nie był konsultowany.

- W przypadku przyjęcia regulacji nastąpi przeniesienie do finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia szeregu zadań, bez dokonania kompensacji wydatków ze środków budżetu państwa. Tylko w 2023 r. suma środków, które uszczuplą przestrzeń finansową NFZ na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej wyniesie ok. 13 mld zł. Bez przeprowadzenia wnioskowanych przez rząd zmian ta kwota zostałaby przeznaczona na zwiększenie dostępności świadczeń dla pacjentów oraz finansowanie aktualnie niedostępnych technologii medycznych – uzasadnia Marek Kowalski, Przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

I dodaje, że skutkiem przyjęcia przepisów będzie znaczące pogorszenie sytuacji milionów pacjentów, korzystających z ochrony zdrowia finansowanej ze środków publicznych.

Także Trójstronny Zespół ds. Ochrony Zdrowia wyraził stanowisko w sprawie nowelizacji. Strona społeczna stwierdza w nim, że nie należy procedować jakichkolwiek zmian legislacyjnych, które mogą doprowadzić do ograniczenia środków pozostających w dyspozycji Narodowego Funduszu Zdrowia.

NFZ przejmie finansowanie części świadczeń i zadań, które w tej chwili pokrywane są z budżetu państwa. Zgodnie z projektem z Narodowego Funduszu Zdrowia będzie finansowane ratownictwo medyczne, leki dla seniorów i kobiet w ciąży. Nowelizacja ma też umożliwić zasilenie Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 ze środków pozostających w funduszu zapasowym NFZ. Fundusz ten stanowi rezerwę, do której sięga się, aby zwiększyć finansowanie różnych kategorii świadczeń w ciągu roku. Obecnie wynosi ok. 16 mld zł. Tak wysoki stan wynika z wykonania mniejszej liczby świadczeń w zeszłym roku.

Projekt nowelizacji ma być procedowany w Sejmie w tym tygodniu.

Czytaj więcej

Szpitale zaciskają pasa kosztem pensji pracowników
Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku