Na te pytania odpowiada Rzeczniku Praw Pacjenta. Przypomina obowiązujące przepisy o prawach pacjenta i przywołuje ważny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Z przepisów wynika, że pracownik medyczny, lekarz czy pielęgniarka ma obowiązek przestrzegać prawa pacjenta do poszanowania jego intymności i godności, zwłaszcza w czasie udzielania mu świadczeń zdrowotnych. Inni pracownicy medyczni, którzy w danej chwili nie zajmują się badaniem czy też opieką nad pacjentem, mogą uczestniczyć w tym procesie tylko w wyjątkowych sytuacjach - gdy ich udział jest niezbędny np. ze względu a rodzaj przeprowadzanych badań lub gdy kontrolują pracownika medycznego udzielającego świadczeń.
Obecność osób trzecich wymaga wówczas zgody pacjenta, a w przypadku osoby małoletniej lub ubezwłasnowolnionej, jej przedstawiciela ustawowego oraz osoby, która udziela świadczenia zdrowotnego. Taka zgoda nie jest wymagana w przypadku świadczeń udzielanych m.in. w klinikach i szpitalach akademickich, medycznych jednostkach badawczo-rozwojowych i innych uprawnionych do kształcenia lekarzy. Czyli wszędzie tam, gdzie pracują osoby kształcące się w zawodach medycznych (mogą być obecne, co nie znaczy, że mogą udzielać świadczeń). Pacjent powinien być jednak wcześniej poinformowany, że podczas udzielania świadczeń mogą być obecne te osoby, nie może być tą okolicznością zaskakiwany.
Czytaj więcej
Godność człowieka regulowana jest przede wszystkim przez Konstytucję, a chroniona przepisami prawa cywilnego oraz karnego. Temat ten poruszają również liczne ustawy, w tym ta z 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, wskazano w niej, że pacjent ma prawo do poszanowania intymności i godności, w szczególności w czasie udzielania mu świadczeń zdrowotnych.
Podczas udzielania świadczeń zdrowotnych lekarz ma także dbać, aby inni uczestnicy tego procesu, w postępowaniu z pacjentem również przestrzegali zasady poszanowania intymności i godności pacjenta