Pacjenci z Ukrainy nie mogą być przyjmowani poza kolejnością

Narodowość lub obywatelstwo nie mogą być przesłankami do przyjmowania pacjentów poza kolejnością - przypomina Rzecznik Praw Pacjenta.

Publikacja: 10.04.2022 13:31

Pacjenci z Ukrainy nie mogą być przyjmowani poza kolejnością

Foto: PAP/Leszek Szymański

dgk

Rzecznik odbierał sygnały od polskich pacjentów  dotyczące obaw o "faworyzowanie"  pacjentów z Ukrainy w dostępie do świadczeń leczniczych.

- Każdy taki sygnał jest przez nas sprawdzany i do tej chwili informacje nie znalazły potwierdzenia - twierdzi Rzecznik Praw Pacjenta.

Przypomina, że narodowość lub obywatelstwo nie mogą być przesłankami do przyjmowania pacjentów poza kolejnością.

- Każdy pacjent ma prawo, aby o kolejności jego dostępu do świadczeń medycznych w placówkach medycznych decydowały kryteria medyczne, stan zdrowia oraz miejsce na liście oczekujących (dotyczy np. poradni specjalistycznych, zabiegów planowych), a w
sytuacji ratowania życia zawsze decyduje stan zdrowia pacjenta - podkreśla Rzecznik.

Wskazuje, że niedopuszczalne są zarówno przypadki, kiedy pomimo braku wskazań medycznych lub bez zachowania kolejności na liście oczekujących, obywatele Ukrainy byli przyjmowani przed polskimi pacjentami, jak również sytuacje dyskryminowania w równym dostępie do świadczeń.

Informacje o leczeniu pacjentów z Ukrainy poza kolejnością pojawiają się przede wszystkim w mediach społecznościowych i niemal od początku akcji przyjmowania uchodźców.  Oburzeni internauci twierdzą, że takie przypadki dotknęły ich krewnych lub znajomych. W połowie marca odniósł się do tego minister zdrowia Adam Niedzielski. W rozmowie z "Faktem" stwierdził, że jest to "absolutnie nieprawda, a raczej propaganda osób sprzyjających rosyjskiemu agresorowi".  

- Weryfikujemy wszystkie sygnały, dzwonimy do szpitali, gdzie rzekomo miało dojść do sytuacji, że pacjent z Ukrainy był przyjęty szybciej niż obywatel Polski. Ani jeden przypadek się nie potwierdził - zaznaczył.

- Każdy, bez względu na narodowość jest obsługiwany tak samo profesjonalnie. Warunkiem decydującym o przyjęciu do szpitala czy do lekarza jest stan zdrowotny pacjenta - zapewnił Adam Niedzielski.

Czytaj więcej

Pomoc medyczna dla Ukraińców z usterkami

Od początku konfliktu zbrojnego w Ukrainie, do Polski przybyło ponad 2 mln uchodźców. Osoby z Ukrainy, którym udzielana jest pomoc medyczna na terenie Rzeczypospolitej Polskiej także mogą zgłaszać się do Rzecznika Praw Pacjenta o pomoc w przypadku naruszenia praw pacjenta podczas udzielania im świadczeń zdrowotnych.  Dotychczas uchodźcy najczęściej pytają o ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka i możliwość dostania się z dzieckiem do lekarza. W takich przypadkach Biuro Rzecznika wskazuje ścieżkę postępowania i udziela szczegółowych informacji.

Osoby opiekujące się obywatelami Ukrainy pytają z kolei  o możliwość uzyskania informacji o opiece zdrowotnej w języku ukraińskim, rozliczenia kosztów leczenia, poszukiwanie pracy dla personelu medycznego z Ukrainy czy uzyskanie informacji o źródłach pomocy dla obywateli Ukrainy.

Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku