Szpiczak: niedostępne nowe leki

Możliwość stosowania nowych terapii w leczeniu szpiczaka plazmocytowego daje szanse chorym na dłuższe życie. W Polsce czeka na to z wielką nadzieją kilkuset pacjentów.

Aktualizacja: 09.04.2018 19:05 Publikacja: 09.04.2018 18:40

Szpiczaka można wykryć m.in. dzięki ocenie rozmazu szpiku kostnego

Szpiczaka można wykryć m.in. dzięki ocenie rozmazu szpiku kostnego

Foto: EAST NEWS

„Brak refundacji nowego leku powoduje zgony. Przez ostatnie pół roku odeszło około 50 osób chorych na szpiczaka" – mówi Roman Sadżuga, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Szpiczaka, które działa na rzecz lepszego dostępu pacjentów do skutecznych terapii.

Ostatnia pozytywna decyzja refundacyjna dla osób chorych na szpiczaka została podjęta przez ministra zdrowia w 2013 r. Dotyczyła finansowania w ramach programu lekowego terapii lenalidomidem dla pacjentów ze szpiczakiem nawrotowym lub opornym na leczenie. Od tamtej pory w Unii Europejskiej i USA zarejestrowano już sześć nowych leków, które przedłużają życie pacjentów cierpiących na ten nowotwór. W Polsce żaden z nich nie jest dostępny z powodu braku refundacji.

Pozostało 91% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Obszary medyczne
Masz to jak w banku
Obszary medyczne
Współpraca, determinacja, ludzie i ciężka praca
Zdrowie
"Czarodziejska różdżka" Leszczyny. Bez wotum nieufności wobec minister zdrowia
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Zdrowie
Co dalej z regulacją saszetek nikotynowych?