O medycznych i społecznych aspektach zespołu przewlekłego zmęczenia (Myalgic Encephalomyelitis/Chronic Fatigue Syndrome, ME/CFS) naukowcy dyskutowali w Bydgoszczy podczas międzynarodowej konferencji Fatigue 2018. Była to pierwsza taka konferencja w Polsce. Zorganizował ją zespół naukowo-badawczy bydgoskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który prowadzi pionierskie w Polsce badania dotyczące diagnostyki i terapii przewlekłego zmęczenia. W konferencji udział wzięli wybitni specjaliści m.in. z uniwersytetów w Newcastle i w Oksfordzie.
Coś więcej niż przemęczenie
Syndrom przewlekłego zmęczenia to wbrew obiegowej opinii coś innego niż stan wyczerpania spowodowany nadmiarem obowiązków. Przez Światową Organizację Zdrowia uznany jest za konkretną chorobę. Ma swój numer, a jej kryteria zostały precyzyjnie określone. Obejmują ciężkie zmęczenie, które trwa dłużej niż sześć miesięcy oraz obecność przynajmniej czterech z następujących objawów somatycznych: złe samopoczucie po wysiłku, nieprzynoszący odpoczynku sen, zaburzenia pamięci lub koncentracji, ból mięśni, stawów, gardła, tkliwe węzły chłonne lub bóle głowy, które nie występowały wcześniej. Rozpoznanie ME/CFS jest możliwe jedynie po wykluczeniu innych chorób, które mogą dawać podobne objawy.
Szacuje się, że na ME/CFS na świecie cierpi od 15 do 30 milionów osób – rozbieżność w szacunkach jest duża, ponieważ bardzo wielu chorych jest niezdiagnozowanych. W samych Stanach Zjednoczonych choruje milion osób – to prawie dwa razy więcej niż na stwardnienie rozsiane. Na przewlekłe zmęczenie najczęściej cierpią osoby młode i w sile wieku, od 20 do 45 lat, szczupłe, aktywne. Chociaż zdarza się, że chorują nawet kilkuletnie dzieci, które nie mogą wrócić do formy po przebytej infekcji.
Chorzy bez diagnozy
– W Polsce brakuje danych epidemiologicznych dotyczących syndromu przewlekłego zmęczenia. Prawdopodobnie dotkniętych jest nim ok. 3 proc. społeczeństwa, dlatego z pewnością nie można go zaliczyć do schorzeń rzadkich – wyjaśnia dr hab. Paweł Zalewski, kierownik Zakładu Ergonomii i Fizjologii Wysiłku Fizycznego Collegium Medicum w Bydgoszczy, pomysłodawca oraz koordynator polskich badań z zakresu diagnostyki i terapii ME/CFS.
Problematyka przewlekłego zmęczenia jest dobrze znana w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Wielkiej Brytanii. Napisano na ten temat ponad cztery tysiące prac naukowych, m.in. na Uniwersytecie Stanforda oraz w Oksfordzie czy Newcastle. Niestety u nas wiedza o chorobie jest znikoma, zarówno wśród pacjentów, jak i kadry medycznej.