Nie dajmy zabierać sobie własnych sukcesów

Powinniśmy mocniej dbać o promocję naszych medycznych sukcesów. Zwłaszcza że mamy się czym chwalić.

Aktualizacja: 24.02.2015 07:16 Publikacja: 23.02.2015 20:40

Niewiele brakowało, aby przełomowa w świecie medycznym operacja przerwanego rdzenia kręgowego dokonana przez zespół wrocławskich neurochirurgów pod kierownictwem prof. Włodzimierza Jarmundowicza i dr. Pawła Tabakowa została przypisana Brytyjczykom. Dopiero gdy brytyjskie – a za nimi także światowe – media przedstawiły ten zabieg jako osiągnięcie swoich rodaków, opinia publiczna w Polsce zaczęła się domagać o uznanie prawdziwych autorów sukcesu.

Kierowany przez prof. Jarmundowicza i dr. Tabakowa zespół neurochirurgów z kliniki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu oraz ekspertów z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk dzięki zoperowanemu przerwanemu rdzeniowi kręgowemu doprowadził do odzyskania u pacjenta władzy w rękach i nogach. Wrocławski zespół, przy współpracy lekarzy brytyjskich, opracował unikalną w skali światowej metodę polegającą na przeszczepie własnych komórek gleju węchowego połączoną z rekonstrukcją rdzenia nerwu wszczepami z nerwów obwodowych. Ten precedensowy zabieg mógł zostać uznany na całym świecie za dzieło angielskich naukowców. Kierujący brytyjskim zespołem prof. Geoffrey Raisman znany był bowiem już wcześniej z prac doświadczalnych nad wykorzystaniem gleju węchowego. Być może wysiłek na rzecz pokazania, kto jest rzeczywistym autorem tego sukcesu, nie byłby aż tak wielki, gdyby nie właśnie pojawienie się w brytyjskich mediach tej informacji. Sugerowała ona, że to Brytyjczycy dokonali przełomowej dla światowej neurochirurgii operacji. Może już zawczasu warto pamiętać o nagłośnieniu kolejnych i dotychczasowych sukcesów polskiej medycyny?

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Zdrowie
Potrzebujesz dofinansowania do protezy lub rehabilitacji? Fundacja Poland Business Run szuka beneficjentów!
Zdrowie
Pilotażowy program tabletki „dzień po” w aptekach bez spektakularnych efektów
Zdrowie
Czy grozi nam medyczny blackout?
Zdrowie
Badanie CeZ: Z narzędzi AI korzysta niecałe 5 proc. podmiotów leczniczych w Polsce
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Zdrowie
Paweł Walicki, CMP: Profilaktyka powinna znaleźć się w gestii lekarza rodzinnego