Nowy kodeks etyki adwokackiej w listopadzie 2020 r.

Naczelna Rada Adwokacka postanowiła, że nad nowymi zasadami etycznymi odbędą się ogólnoadwokackie konsultacje, a kodeks zostanie uchwalony w listopadzie podczas krajowego zjazdu.

Publikacja: 11.03.2020 07:53

Nowy kodeks etyki adwokackiej w listopadzie 2020 r.

Foto: Adobe Stock

„Krajowy Zjazd Adwokatury zobowiązuje Naczelną Radę Adwokacką do dokonania kompleksowej analizy kodeksu etyki adwokackiej, przedstawienia propozycji zmian uwzględniających wymagania współczesności oraz oczekiwania środowiska adwokackiego, a także przedstawienia propozycji zmian zasad etyki adwokackiej, w tym w razie potrzeby opracowania projektu nowego zbioru zasad etyki adwokackiej i godności zawodu". Postanowienie tej treści znalazło się w uchwale nr 26 podjętej na ostatnim Krajowym Zjeździe Adwokatury, który odbył się w listopadzie 2016 r. w Krakowie.

Właśnie, po niemal czterech latach prac i debatowania nad tą sporną kwestią, uznano, że jednak właściwszym podmiotem do uchwalenia nowych norm etycznych – zamiast NRA, jak to bywało – będzie listopadowy zjazd wyborczy palestry.

– Komisja etyki zakończyła pracę nad nowym zbiorem zasad etyki adwokackiej. Posiedzenie plenarne NRA, na którym miało dojść do uchwalenia tego korporacyjnego aktu prawnego, zdecydowało jednak, że ostateczna aprobata nowych rozwiązań powinna należeć do KZA – informuje „Rzeczpospolitą" profesor Maciej Gutowski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu.

Czytaj także:

Zmiany w kodeksie etyki adwokatów - poprowadzą zwykłą działalność gospodarczą

Jak ujawnił, zaproponowane rozwiązania nie przez wszystkich członków plenum władz adwokatury zostały ocenione jednakowo.

– Uznaliśmy więc, że lepiej przygotować modelowe przepisy i przekazać je do dyskusji i ostatecznej aprobaty Zjazdu – mówi profesor Gutowski.

Konsultowany projekt, ma status projektu autorstwa Naczelnej Rady Adwokackiej. Jak udało się nam nieoficjalnie ustalić, za taką procedurą jego uchwalenia optowała m.in. stołeczna adwokatura.

Członkowie jej władz mieli podkreślać, że projekt nowych regulacji powinien zostać poddany szerokim konsultacjom – ze szczególnym uwzględnieniem uwag płynących od sędziów dyscyplinarnych oraz rzeczników dyscyplinarnych.

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?