Zmiany w ustawie Prawo o prokuraturze

Podobno mamy demokrację. Niemniej jednak projekt , który miał zostać opracowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, w ramach tzw. czwartego pakietu antykryzysowego wydaje się nawiązywać do monarchii patrymonialnej, cechującej wczesnośredniowieczny ustrój Polski. Polegała ona na dziedziczeniu praw i urzędów, kiedy król dążąc do unifikacji struktur plemiennych, swojemu potomkowi, tak przyrodzonemu, jak i przybranemu przekazywał całość sprawowanej przez niego władzy.

Publikacja: 26.05.2020 10:36

Zmiany w ustawie Prawo o prokuraturze

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Jak wynika z publikacji medialnych, Ministerstwo Sprawiedliwości, pod pozorem walki z epidemią koronawirusa zamierza wprowadzić zmiany do ustawy Prawo o prokuraturze. Ich celem ma być wzmocnienie pozycji Prokuratora Krajowego, na okoliczność, jak się wydaje, zmiany większości parlamentarnej, która jako efekt reakcji łańcuchowej, mogłaby skutkować zmianą osoby sprawującej funkcję Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego.

Nowe regulacje mają umożliwiać wydawanie poleceń służbowych przez Prokuratora Generalnego innym prokuratorom tylko za pośrednictwem Prokuratora Krajowego bądź zastępców Prokuratora Generalnego. Nowelizacja ma przewidywać także możliwość żądania zmiany bądź uchylenia polecenia Prokuratora Generalnego na wniosek tegoż Prokuratora Krajowego oraz zastępców Prokuratora Generalnego (w przedmiocie tego żądania Prokurator Generalny ma zajmować stanowisko na piśmie). W przypadku nieuwzględnienia żądania wnioskodawcy, w sprawie pozostającej w biegu, o realizacji polecenia ma rozstrzygać Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Dodatki do emerytur i rent od 1 marca 2025. Ile wyniosą po podwyżce?
W sądzie i w urzędzie
Ważny komunikat w sprawie mObywatela. Termin mija już 25 lutego
Prawo drogowe
Prawo jazdy mimo sądowego zakazu prowadzenia? Cwaniacy wykorzystują lukę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego