Prokuratorzy i sędziowie czują się nabici w pożyczki

Oprocentowanie pożyczek na cele mieszkaniowe dla sędziów i prokuratorów jest zbyt wysokie – takie skargi otrzymuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Ich autorzy wskazują, że zasady przyznawania pożyczek ustalone przez Ministra Sprawiedliwości pozostają niezmienione niemal od 30 lat, choć zmieniły się warunki gospodarcze.

Publikacja: 10.05.2023 12:01

Prokuratorzy i sędziowie czują się nabici w pożyczki

Foto: Adobe Stock

dgk

Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz Prawo o prokuraturze przyznają sędziom i prokuratorom prawo do pomocy finansowej na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych w formie pożyczki. 

W rozporządzeniach określających zasady ich przyznawania Minister Sprawiedliwości wskazał, że „pożyczka jest oprocentowana w stosunku rocznym w wysokości średniorocznego wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, określanego corocznie w ustawie budżetowej, z uwzględnieniem dokonanych spłat”. A zatem wysokość oprocentowania pożyczki jest silnie związana z wysokością inflacji. Przy wysokiej inflacji pojawia się jednak problem: oprocentowanie nie tylko traci na atrakcyjności, ale wręcz staje się mniej korzystne, niż propozycja zwykłych, komercyjnych banków. Przykładowo w 2015 r. wynosiło ono 1,2 proc., a w 2023 r. – już 9,8 proc.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach