Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 10 kwietnia 2019 r. w sprawie C-214/18 (PSM „K").
Stan faktyczny
Wierzyciel zwrócił się do komornik sądowej przy Sądzie Rejonowym w Sopocie o wszczęcie postępowania egzekucyjnego wobec dłużnika. Komornik zakończyła postępowanie egzekucyjne, ustaliła koszty tego postępowania na podstawie art. 49 ust. 1 ustawy o komornikach sądowych i powiększyła je o kwotę VAT. Kurator ustanowiony dla nieobecnego dłużnika złożył zażalenie na to postanowienie do Sądu Rejonowego w Sopocie Wydział I Cywilny. Podniósł, że komornik błędnie podwyższyła kwotę opłat egzekucyjnych o VAT, z tego względu, że owe opłaty, ustalone na podstawie art. 49 ust. 1 ww. ustawy, już zawierały VAT. Sąd zawiesił postępowanie na zgodny wniosek stron, czekając na rozstrzygnięcie przez Sąd Najwyższy zagadnienia, czy opłata egzekucyjna ustalona przez komornika sądowego na podstawie tego przepisu powinna być powiększona o należność z tytułu VAT, czy zawiera już w sobie kwotę VAT.
Czytaj także: Czy komornicy powinni rozliczać VAT
Sąd Najwyższy 27 lipca 2017 r. orzekł, że komornik sądowy nie może podwyższyć opłaty egzekucyjnej, pobieranej na podstawie art. 49 ust. 1 ustawy o komornikach sądowych, o kwotę VAT. Zdaniem SN niezamieszczenie w ustawie o komornikach wzmianki o możliwości doliczenia kwoty VAT do opłaty egzekucyjnej powoduje, że opłatę tę – na podstawie art. 29a ust. 1 w związku z ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT – należy traktować jako należność brutto, zawierającą już VAT.
Po podjęciu postępowania przed Sądem Rejonowym w Sopocie Wydział I Cywilny zainteresowana komornik wystąpiła z wnioskiem, aby sąd ten zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym w zakresie zgodności z przepisami dyrektywy 2006/112 stanowiska, zgodnie z którym opłata egzekucyjna, ustalona przez komornika sądowego na podstawie art. 49 ust. 1 ustawy o komornikach sądowych, zawiera w sobie kwotę należnego VAT.