Status sygnalisty w firmie ma nadawać prokurator

Projektowane przepisy, które mają wejść w życie od nowego roku przewidują szereg rozwiązań ukierunkowanych na zapobieganie i zwalczanie korupcji, a wśród nich ochronę statusu tzw. sygnalisty (ang. whistleblower) oraz obowiązek wprowadzenia procedur antykorupcyjnych.

Publikacja: 24.11.2017 05:20

Status sygnalisty w firmie ma nadawać prokurator

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

23 października 2017 r. zaprezentowano, a kolejnego dnia na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt ustawy o jawności życia publicznego. Już 1 stycznia 2018 r. ustawa ma wejść w życie. Nowa regulacja ma zastąpić obowiązującą obecnie ustawę o ograniczeniu prowadzenia działalności, ustawę o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa oraz ustawę o dostępie do informacji publicznej.

Ustawa ma wprowadzić istotne zmiany w zakresie: pozyskiwania informacji publicznej, dostępu do oświadczeń majątkowych, ochrony prywatności w postępowaniach administracyjnych, czy jawności procesu legislacyjnego. Co istotne dla przedsiębiorców projekt przewiduje szereg rozwiązań ukierunkowanych na zapobieganie i zwalczanie korupcji, a wśród nich ochronę statusu tzw. sygnalisty (ang. whistleblower) oraz obowiązek wprowadzenia procedur antykorupcyjnych.

Pozostało 93% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt