Pan Karol zamierzał nieznacznie podnieść i wyrównać teren swojej nieruchomości. W celu zminimalizowania kosztów z tym związanych, ustalił, że ziemię wraz drobnym gruzem, pochodzącą z pobliskiego wykopu powstałego przy realizacji inwestycji drogowej – może uzyskać od wykonawcy robót budowlanych, który musiałby taki ładunek wywozić kilkadziesiąt kilometrów dalej, do miejsca, gdzie materiał ten mógłby zostać właściwie zagospodarowany, tj. na teren innej budowy. Wykonawca robót zgodził się zatem na przywiezienie tych mas ziemnych na pobliską nieruchomość pana Karola, w ilości kilku wywrotek o określonej pojemności. Strony tej transakcji ustaliły także odpłatność za usługę transportu mas ziemnych i sam przewieziony materiał. Usługa została wykonana zgodnie z ustaleniami stron. Strony nie sporządziły żadnego dokumentu potwierdzającego wykonanie tej usługi. Po kilku tygodniach pan Karol otrzymał zawiadomienie z urzędu gminy, że w odniesieniu do jego nieruchomości prowadzone jest postępowanie związane z nawiezieniem mas ziemnych. W zawiadomieniu tym wyraźnie wskazano, że sprawa dotyczy odpadów znajdujących się na nieruchomości.
Prawnik wyjaśnia
-Paweł Sowisło adwokat, Sowisło & Topolewski Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych P.J. S.K.A
Zasady gospodarowania masami ziemnymi określa m.in. ustawa z 14 grudnia 2012 r. o odpadach i przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie (>patrz podstawa prawna). Z przepisów wynika, że do odpadów nie zalicza się:
1) niezanieczyszczonej gleby i innych materiałów występujących w stanie naturalnym, wydobytych w trakcie robót budowlanych, pod warunkiem, że materiał ten zostanie wykorzystany do celów budowlanych w stanie naturalnym na terenie, na którym został wydobyty (art. 2 pkt 3) ustawy o odpadach);
2) mas ziemnych lub skalnych przemieszczanych w związku z wydobywaniem kopalin ze złóż, jeżeli koncesja na wydobywanie kopalin ze złóż lub plan ruchu zakładu górniczego zatwierdzony decyzją, o których mowa w ustawie z 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze (DzU nr 163, poz. 981), lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu górniczego określają warunki i sposób ich zagospodarowania (art. 2 pkt 11) ustawy o odpadach).