Praca za granicą, ale emerytura w Polsce

Pracuję w Wielkiej Brytanii, ale mam zamiar wrócić do Polski. Płacę regularnie składki i mam pytanie dotyczące emerytury: jakie dokumenty powinnam ze sobą przywieźć i gdzie mam je złożyć, żeby doliczono mi lata mojej pracy do podstawy obliczania emerytury w Polsce

Publikacja: 13.09.2008 08:30

Praca za granicą, ale emerytura w Polsce

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

[b]Osoby, które pracują w więcej niż jednym państwie Unii Europejskiej, mogą uniknąć negatywnych skutków podlegania różnym systemom zabezpieczenia społecznego.[/b]

[b]Regulacje unijne (nazywane koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego) zapewniają równe traktowanie wszystkich obywateli UE[/b], gwarantują prawo do świadczeń socjalnych i do opieki lekarskiej oraz to, że osoba, która nabyła prawa do tych świadczeń, nie utraci ich, jeśli zmieni kraj zamieszkania bądź zatrudnienia.

Uprawnienia te gwarantuje rozporządzenie Rady (EWG) nr 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych,osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie.

[b]Czytelniczce, która pracowała legalnie w Wielkiej Brytanii, okres tam przepracowany wliczy się do emerytury wypłacanej w Polsce.[/b]

Wniosek o przyznanie emerytury należy złożyć odpowiednio do miejsca zamieszkania. Czytelniczka, która zdecydowała się na powrót do kraju, zrobi to we właściwym oddziale ZUS. Będzie też musiała przedstawić dokumenty poświadczające okresy zatrudnienia w Polsce i za granicą.

W Wielkiej Brytanii nie funkcjonują popularne w Polsce świadectwa pracy, dlatego osoba, która pracowała w UK, powinna dostarczyć jak najwięcej innych dokumentów, którymi dysponuje: numer ubezpieczenia społecznego NIN(National Insurance Number), nazwę i adres pracodawcy, umowę o pracę zawartą z zagranicznym pracodawcą.

[b]Zakład Ubezpieczeń Społecznych przed wydaniem decyzji o przyznaniu emerytury za okres przepracowany za granicą będzie musiał wystąpić do swojego odpowiednika (w opisywanym przykładzie ZUS wystąpi do angielskiego zakładu ubezpieczeń) o potwierdzenie płacenia składek przez polskiego pracownika.[/b] W takich sytuacjach wszystkie kraje Unii stosują [b]formularz E 202 PL – "Rozpatrzenie wniosku o emeryturę"[/b].

W razie wątpliwości dotyczących prawa do świadczeń za okres przepracowany za granicą należy kontaktować się z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, Departament Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego([link=http://www.mps.gov.pl]http://www.mps.gov.pl/[/mail])

Praca, Emerytury i renty
Dodatki do emerytur i rent od 1 marca 2025. Ile wyniosą po podwyżce?
W sądzie i w urzędzie
Ważny komunikat w sprawie mObywatela. Termin mija już 25 lutego
Prawo drogowe
Prawo jazdy mimo sądowego zakazu prowadzenia? Cwaniacy wykorzystują lukę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego