Waloryzacja emerytur i rent jest wyrównaniem utraty wartości emerytury wynikającej z inflacji. Im wyższa inflacja, tym wyższa waloryzacja.
Jak wyliczany jest wskaźnik waloryzacji emerytur i rent
Wskaźnik waloryzacji jest wyliczany na podstawie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym powiększonego o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. W ubiegłym roku rząd zdecydował, że w 2025 r. wskaźnik ten zwiększy się jedynie o ustawowe minimum – 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2024 r. w stosunku do 2023 r.
Dodajmy, że zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych może być średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów (tzw. inflacja emerycka) albo średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem. Ustala się je na podstawie nieco innych danych, gdyż ustawodawca wyszedł z założenia, że model konsumpcji i struktura przeciętnych wydatków emerytów różnią się od tych w pozostałej części społeczeństwa. Jednak przy wyliczeniu waloryzacji świadczeń dla emerytów i rencistów pod uwagę brany jest wyższy z tych wskaźników.
Czytaj więcej
Osoby uprawnione do świadczeń emerytalno-rentowych już wkrótce otrzymają zwaloryzowane świadczenia. Zgodnie z kalendarzem wypłat ZUS pierwsze przelewy emerytur w nowej wysokości zostaną zrealizowane z końcem lutego.
Waloryzacja emerytur i rent niższa niż w 2024 r.
Już wiadomo, że wskaźnik waloryzacji emerytur będzie w tym roku niższy niż rok temu. W połowie stycznia Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące średniorocznej inflacji oraz inflacji emeryckiej. Inflacja średnioroczna w 2024 r. wyniosła 3,6 proc. (11,4 proc. rok wcześniej) i tyle samo wyniosła średnioroczna inflacja emerycka (rok temu – 11,9 proc.).