Banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, firmy zarządzające aktywami zobowiązały się do zmniejszania różnicy w zarobkach mężczyzn zajmujących kluczowe stanowiska, otrzymujących duże premie, a kobietami zatrudnionymi na niższych stanowiskach, często na niepełnym etacie, co oznacza mniejsze premie albo wcale. Ta różnica w najważniejszych firmach usług finansowych zmalała w ciągu ostatniego roku o 2 punkty procentowe do 28,8 proc., ale jest w dalszym ciągu znacznie większa od średniej 10,7 proc. z ubiegłego roku dla wszystkich sektorów — wynika z ankiety brytyjskiego rządu.
Firmy muszą ujawniać różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn
Od 2017 r. brytyjskie firmy zatrudniające ponad 250 pracowników mają obowiązek ujawniania różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Do 4 kwietnia miały podać te dane dotyczące kwietnia 2023. Wielu gigantom finansowym trudno znaleźć odpowiednio przygotowane kobiety do pracy na wyższych stanowiskach, zdarza się nawet, że ta dysproporcja zwiększyła się.
Czytaj więcej
Pomimo ambicji zawodowych, wykształcenia i rosnącej aktywności zawodowej Polek ich udział na najwyższych stanowiskach w firmach zwiększa się niepokojąco wolno.
W dziale międzynarodowym banku Goldman Sachs w Londynie różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn zwiększyła się w 2023 r. do 54 proc. z 53,2 proc. rok wcześniej i jest największa w gronie 21 firm porównywanych przez Reutera. — Raport o różnicy w wynagrodzeniach nie uwzględnia płac na podobnym stanowisku czy stażu pracy, ale wiemy, że musimy zrobić więcej dla zwiększenia obecności kobiet na wyższych stanowiskach w firmie — powiedziała osoba z działu prasowego tego banku. Najmniejsza różnica w wynagrodzeniach 13,5 proc, w 2023 r. była w firmie ubezpieczeniowej Admiral.
Wolne tempo postępu w tej kwestii wywołuje wiele pytań dlaczego to dzieje się tak wolno.. — Pracodawcy w sektorze finansowym powinni sami zastanowić się, dlaczego kobiety nie dochodzą do najwyższych stanowisk i do zarobków z tym związanych — powiedziała Ann Francke, prezes Chartered Management Institute.