Aktualizacja: 05.11.2024 22:15 Publikacja: 20.03.2023 10:42
Foto: Adobe Stock
Jak podał w poniedziałek GUS, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (obejmuje firmy z co najmniej 10 pracownikami) zwiększyło się w lutym o 13,6 proc. rok do roku po zwyżce o 13,5 proc. w styczniu. Ankietowani przez „Rzeczpospolitą” ekonomiści przeciętnie spodziewali się wyhamowania wzrostu płac do 12 proc.
Wcześniejsze prognozy, z przełomu roku, sugerowały, że w 2023 r. wynagrodzenia będą rosły wolniej niż w 2022 r. Wydawało się bowiem, że ochłodzenie na rynku pracy, związane ze spowolnienie w gospodarce, w obecnej sytuacji demograficznej będzie przejawiało się mniejszą presją na wzrost płac, a nie spadkiem zatrudnienia. W pierwszych dwóch miesiącach br. wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw rosły jednak szybciej niż w tym samym okresie ub.r. (10,6 proc.), a nawet niż średnio w całym w 2022 r. (12,9 proc.).
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło we wrześniu o 10,3 proc. rok do roku, poniżej konsensusu prognoz - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS). Zatrudnienie w przedsiębiorstwach znów spadło: o 0,5 proc. rdr.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Podczas gdy w całej gospodarce mediana wynagrodzeń jest o niespełna 22 proc. niższa od średniej, to w części branż ta różnica przekracza jedną trzecią.
Pieniądze zgromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych można wypłacić w każdej chwili. Polacy coraz chętniej korzystają z tej możliwości. Z danych KNF wynika, że tylko w pierwszej połowie 2024 r. dokonali zwrotu środków w wysokości prawie 1 mld złotych. W jaki sposób wypłacić swoje oszczędności z PPK?
Do Dziennika Ustaw trafiło Rozporządzenie Rady Ministrów o płacy minimalnej na kolejny rok. Kwota została podniesiona na podstawie zwiększonej prognozy inflacji na 2025. Co wiadomo o nowych stawkach? Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto?
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Stała wysokość pensji, ale przy elastycznych godzinach pracy – takich warunków najczęściej oczekują pracujący Polacy, którzy wyróżniają się w Europie zadowoleniem z płacy.
Rząd przygotowuje projekt ustawy, rozwiązującej problem niekorzystnie obliczonych świadczeń dla emerytów oraz rencistów rodzinnych, którzy przeszli na emeryturę/rentę w czerwcu, w latach 2009-2019.
4 listopada w Wielkiej Brytanii ruszyła druga edycja pilotażowego programu czterodniowego tygodnia pracy. Bierze w niej udział 17 firm, a w nich ponad 1000 pracowników. Projekt wspierają brytyjscy naukowcy.
Rząd planuje dopuścić możliwość przebywania na zwolnieniu lekarskim u jednego pracodawcy i pracy w tym samym czasie w innym miejscu.
Na aplikację adwokacką dostałam się dopiero za trzecim podejściem. We współczesnym świecie nie mówimy o niepowodzeniach. Tymczasem to one są trampoliną do sukcesów – mówi Joanna Affre, adwokatka, liderka kancelarii Affre i Wspólnicy, dwukrotnie nagrodzonej w Rankingu Kancelarii Prawniczych "Rzeczpospolitej".
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
IKEA zgodziła się zapłacić 6 milionów euro na fundusz rządowy, który ma wypłacać rekompensaty ofiarom pracy przymusowej w czasach komunistycznej dyktatury w Niemczech. Aktywiści mają nadzieję, że wywrze to presję na inne firmy, aby poszły w ślady szwedzkiej firmy.
Pracodawcy mają informować związkowców o stosowanych systemach sztucznej inteligencji. Biznes się obawia, że wyciekną tajemnice przedsiębiorstw.
Od 1 listopada, przez trzy doby, przedsiębiorcy złożyli 48,2 tys. wniosków o wakacje składkowe - wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas