Aktualizacja: 05.12.2016 13:58 Publikacja: 05.12.2016 13:47
Foto: 123rf
Łącznie aż 44 proc. firm zamierza w najbliższym półroczu zwiększyć wynagrodzenia – dowodzi najnowsza edycja badania „Plany Pracodawców”, przygotowanego przez Instytut Badawczy Randstad i TNS. Na przełomie października i listopada przepytano w nim tysiąc firm. Jak podkreślają autorzy badania, te 44 proc. firm gotowych na podwyżki to najwyższy wynik w ośmioletniej historii badania wynik i o 9 pkt. proc. wyższy niż rok temu.
Jednocześnie nieco wyhamowały chęci do wzrostu zatrudnienia, co planuje 32 proc. firm - o 5 pkt. proc mniej niż w poprzednim kwartale.
Dopiero pod koniec kariery zawodowej, w dojrzałym wieku, kobiety mają średnio wyższe pensje niż mężczyźni.
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
Wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2024 r. spadł do jednocyfrowego poziomu - podał w środę GUS. Cały czas topnieje zatrudnienie w tych firmach.
Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące zarobków Polaków. Oprócz wysokości średniej krajowej podano również, ile wyniosła mediana wynagrodzeń miesięcznych brutto. To kwota, poniżej której zarabia połowa pracowników w Polsce. Jest znacznie niższa od przeciętnego wynagrodzenia.
W profesjach, w których sporo osób pracuje na część etatu, zarabia się przeciętnie mniej niż w innych.
Lipcowa, druga w ubiegłym roku, podwyżka minimalnej pensji przyczyniła się do spadku rozpiętości między medianą a średnią wynagrodzeń. Różnica w lipcu była najmniejsza od początku 2024 r.
Dopiero pod koniec kariery zawodowej, w dojrzałym wieku, kobiety mają średnio wyższe pensje niż mężczyźni.
Decyzja o redukcji wynagrodzenia sędziemu Maciejowi Nawackiemu z pewnością wykracza poza uprawnienia administracyjne prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie.
Uzyskanie przez pracownika orzeczenia o stopniu niepełnosprawności skutkuje nabyciem prawa do dodatkowych przywilejów. Jak uniknąć błędów przy ich przyznawaniu?
Wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2024 r. spadł do jednocyfrowego poziomu - podał w środę GUS. Cały czas topnieje zatrudnienie w tych firmach.
Delegowanie sędziego do innego sądu będzie zależało od jego doświadczenia, sprawności ale i tego, jaki wpływ będzie miało jego przeniesienie na macierzystą jednostkę. Takie zmiany zaproponował rząd.
6 na 10 lekarzy przeszłoby z kontraktu na etat, gdyby ich wynagrodzenie kształtowało się w przedziale 30-60 tys. zł brutto. Likwidacja możliwości zawierania umów kontraktowych przez lekarzy spowodowałaby natychmiastowy zawał systemu – mówi szef NIL.
Uchylenie dyrektywy bądź jej części powoduje, że tracimy obowiązek jej implementacji. To ważne, bo projekty ustaw dotyczące płacy minimalnej i układów zbiorowych wciąż budzą kontrowersje – mówi Robert Lisicki, Konfederacja Lewiatan.
Aż 77 proc. osób, które wzięły udział w konsultacjach społecznych projektu ustawy o jawności wynagrodzeń uważa, że jest on potrzebny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas