Aktualizacja: 08.12.2016 02:00 Publikacja: 08.12.2016 02:00
Oznacza to, że pracownik nabywa prawo do urlopu w wymiarze 1/12 z 20 lub 26 dni po przepracowaniu pełnego miesiąca.
Wymiar przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego oznacza liczbę dni przysługującego wypoczynku, określonego w art. 154 § 1 k.p. uzależnionego od ogólnego stażu pracy pracownika. Zgodnie z kodeksem pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat i 26 dni, jeżeli jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, wlicza się okres pozostawania w stosunku pracy u poprzednich pracodawców i u aktualnego pracodawcy. Do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, wlicza się z mocy art. 155 k.p., wskazaną w tym przepisie liczbę lat z tytułu ukończenia określonego poziomu szkoły. W okresie zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu, uwzględnia się także tzw. okresy zaliczalne, które nie są okresami pozostawania w stosunku pracy, ale z mocy przepisów szczególnych podlegają zaliczeniu do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Przykładem takiego okresu zaliczanego do stażu, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, jest okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych i stypendium przez stażystę (ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 645).
Zasiłek dla bezrobotnych, określany jako „kuroniówka”, jest formą wsparcia finansowego, które ma zrekompensować brak dochodów w związku z utratą pracy. Aby otrzymać to świadczenie, trzeba spełnić określone warunki. Ile wynosi ono w tym roku?
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Ścisłej ochronie prawnej podlegać będzie dodatkowo siedem gatunków ptaków. Zakaz polowań zaproponowany w projekcie rozporządzenia ma objąć ok. 126 tys. myśliwych, członków Polskiego Związku Łowieckiego.
Rząd chce obłożyć akcyzą grzałki do tytoniu i płynów nikotynowych. To nie są wyroby akcyzowe, ale taki zamiar trzeba zgłosić Brukseli. To się jednak nie stanie.
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowa kwota wynagrodzenia minimalnego. Ile wynosi? Ile dostanie pracownik „na rękę” i jakie koszty poniesie pracodawca?
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Rodzice, którzy pobierają świadczenie wychowawcze 800 plus, powinni pamiętać o konieczności złożenia wniosku na nowy okres świadczeniowy w 2025 r. Nabór rozpocznie się już niedługo. Od kiedy można składać dokumenty?
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów PIT wydatki na studia, podczas których pozna tajniki zarządzania finansami i prowadzenia księgowości.
Fundacja może zostać zaliczona do kategorii „inny podmiot uznany na podstawie odrębnych przepisów za instytucję o charakterze kulturalnym”. W takim przypadku, jeżeli świadczy usługi kulturalne, to może skorzystać ze zwolnienia z VAT.
Wypłata zatrzymanych zysków na podstawie uchwały, dokonana po przekształceniu spółki komandytowej w spółkę z o.o., nie spowoduje powstania po stronie wspólników przychodu do opodatkowania PIT.
Porozumienie zawarte przez spółkę z osobami prowadzącymi działalność nierejestrowaną wywołuje obowiązek ubezpieczeniowy.
Radca prawny może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na wykorzystywany do celów służbowych inteligentny zegarek.
Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na lekarstwa, środki higieniczne, napoje oraz przekąski, które są udostępniane pracownikom. Wpływają bowiem pozytywnie na ich samopoczucie i motywują do lepszej pracy.
Aby nieruchomości stanowiły majątek prywatny, przez cały okres posiadania ich przez podatnika nie mogą służyć działalności gospodarczej. Przy czym wydzierżawienie działek powoduje, że tracą one charakter majątku prywatnego.
Połączenie spółek z o.o. (udziałowca i spółki zależnej) będących polskimi rezydentami podatkowymi jest neutralne podatkowo.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas